Personel güçlendirmeye dayalı insan kaynakları yönetimi işlevlerinin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi ve eczacıbaşı topluluğu'nda bir araştırma
The effect of the human resource management functions based on the employee empowerment over the organizational citizenship behavior and survey on eczacibaşi association
- Tez No: 240406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Günümüzde örgütlerin rekabet avantajı elde edebilmeleri için insan kaynakları yönetimlerini stratejik açıdan yeniden düzenlemeleri gerekmektedir. Stratejik açıdan insan kaynakları yönetiminde önemli bir unsur olan personel güçlendirme yaklaşımı insan kaynaklarının; işine önem veren, örgüte katkısını bilen, sürekli öğrenen, bilgi düzeyi yüksek, çalıştığı örgütü tanıyan, kendine güvenen, kararlara katılan ve vizyon sahibi olan bireyler olmalarını sağlamaktadır.İnsan kaynakları yönetimi işlevlerine personel güçlendirme yaklaşımının uygulanması, insan kaynaklarının iş tatminlerinin yüksek olmasına ve bu etkiyi de örgütlerine, çalışma arkadaşlarına yansıtmalarına, mutlu olmalarına, işlerine ve örgütlerine bağlı olmalarına, çalışma arkadaşlarına, yöneticilerine güvenmelerine ve yardımcı olmalarına ve en önemlisi de ileri görev bilinci ile çalışmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle personel güçlendirmeye dayalı insan kaynakları yönetimi işlevlerinin, insan kaynaklarının örgütsel vatandaşlık davranışı göstermelerine etkisi olduğunu söylemek mümkündür.Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi işlevlerinin her birinin personel güçlendirme yaklaşımı temelinde düzenlenmesini, personel güçlendirme temelli insan kaynakları yönetimi uygulamalarını, bu uygulamaların örgütsel vatandaşlık davranışı oluşumuna etkisini kapsamaktadır. Bu doğrultuda Eczacıbaşı Topluluğu'nda alan araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the organizations are bound to regulate and amend strategically their perceptions of human resources management in respect of having the competitive powers. Strategically the personnel empowerment system approach as a vitally important component in the human resources management attempts to provide the human resources into their transformation as individual who give importance for their jobs, aware their contributions to the organization, continuously learning, high level information, familiar with the organization engaged, self-confident, participated to the decision-making process, and having the mission.The implementation of personnel empowerment system approach as a vitally important component in the human resources management leads to the emergence of high level satisfaction for the human resources and its reflections into the organization and friends and total happiness and loyalty to the job and confidence and kind cooperation with the managers/supervisors and laborers and most importantly their work with high level professional awareness. For this reason, personnel empowerment system approach as a vitally important component in the human resources management is very influential in indicating the human resources the behaviour of organizational citizenship as the function of management.This study includes the regulation of personnel empowerment system approach as a vitally important component in the human resources management and implementation of human resources management based with the personnel empowerment system and their effects over the shaping of the behaviour of organizational citizenship. In line with this target, the area study has been applied into the Eczacıbaşı Association.