Gryllus campestris L.(Orthoptera: Gryllidae)'nin biyolojisi ve habitatı üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 28330
  2. Yazar: BERTAL KALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
e ÖZET Bir karaçekirge türü olan S.campestris L. özellikl Türkiye, Avrupa ve Kuzey Afrika'da yaygındır. Bu tür yıl da“bir döl verir. Polifag bir zararlıdır. Buğday, arpa, pancar, marul, ayçiçeği v.”b. j^ararlı bitkilerde önemli derecede zarar mey dana getirir. Meydana getirilen bu zarar, genellikle, ilkbaharda son devrelerdeki nimfler ve genç erginler tarafından yapılır. Ergin devreye geçen efkete, bireyler 2-3 gün sonra, ön kanatlarını tahminen 35°'lik bir açıyla kaldırıp birbirine sürterek, kendilerine özgü ses çıkarırlar. Çiftleşme zamanında, erkek bireyler dişi bireylere kur yaparlar. Çiftleşme, dişinin erkeğin üstüne çıkmasıyla başlar. Ergin devrenin başında çiftleşmeler arasındaki süre, genellikle 15-45 dakikadır. Ergin devrenin sonuna doğru, çiftleşmeler arasındaki süre uzamaktadır. Dolayısıyla, ergin devrenin başında ve ortasında çiftleşmeler çok sayıda, devre sonlarına doğru ise, çiftleşme sayısı azalmaktadır. 25 °C£ 3 'de ve ^50- 10 orantılı nemde olan bir laboratuvarda, dişi bireyler ergin olduktan 9-14 gün sonra yumurtlarlar. Yumurtalar, uygun nemlilikte olan toprağın, 0,5-2,5 cm. derinliğine tek tek bırakılır* Çok kuru ve çok ıslak olan yerler yumurtlama için uygun değildir. Bir dişi laboratuvar koşullarında, bir günde minimum 1, maximum 584 ve hayatı boyunca da minimum 1001, maximum 3092 yumurta bırakır. (r.campestris L. yumurtalarında diyapoz yoktur. Yuka- _ 83 _rıda belirtilen laboratuvar koşullarında inkübe edilen yumurtaların inkübasyon süresi, 11-23 gündür. Yumurtaların çoğu 15-17 gün içerisinde açılır. Ergin devrenin sonuna doğru yumurtlanan yumurtaların, açılım oranı giderek düşmektedir. Gr.canrpestrig L. r'de nimf devresi sayısı sabit değildir, Nimfler, yukarıda belirtilen laboratuvar koşullarında, 8-1C gömlek değiştirdikten sonra, ergin devreye geçerler. Bu ko şullarda nimfal dönem, genel olarak dokuz devredir. Nimfle: de kanat tomurcukları daima sondan bir önceki devrede meydana çıkar. Tüm nimf dönemi, (uyguladığımız koşullarda) Jiini mum 84 gün sürer. Son nimf devrelerinde devre süresi, ilk nimf devrelerinin süresinden daha uzundur. Bu türün nimf devrelerinde fakültativ di'yapoz vardır. Fakültativ diyapoz genellikle son nimf devrelerinde görülü Arazide erginleşmeler, iklim koşullarına bağlı olarak Nisan sonu ya da Mayıs başlangıcında başlar. Ergin yoğunluğu, Haziranda en yüksek düzeydedir. Ergin dişilerin bırak tıkları yumurtalardan, üç hafta sonra genç nimfler çıkmaya başlar. Nimfler serbest yaşarlar ve sonbahara kadar bitkis gıdalarla beslenirler. Sonbaharın ilk aylarından itibaren, kışlaklara sığınırlar. Kışı, son nimf devrelerine girmiş halde, kışlaklarında geçirirler. 3rtesi yılın ilkbaharında havaların ısınmasıyla birlikte, ' uygun yerler bularak, her- biri kendisine toprakta bir yuva yapar. Tamamlanmış bir yuva, 15-20 cm. derinliğindedir. Bu yuvalarda barınan son devredeki nimfler, daha sonra ergin devreye geçerler. Yuva _ 84 _ların önünde çiftleşen ergin erkek ve dişiler Ağustosun ilk haftasından sonra ölürler. Yoğun olarak birarada yetiştirildiklerinde, aralarında kanibalizm görülür. - 85 _
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a species of“black cricket» the g-.campestris L. is particularly to be found in Turkey, in Europe and in northern Africa. This species brings forth young once a year. It is harmfully polifag destructive. Useful plants such as wheat, barley, beet, lettuce and sunflower are harmed seriously by the cricket. This destruction is generally caused by nymphs in their last periods and young adults during the springtime. The male individuals achieving the period of adolescence ”raise their front wings with conjecturally 35, of angular distance, rub them together producing a special sound. The male crickets fulfill acts of courting and flirtation towards the females during the time of mating,, The mating begins with the male, mounting of the female. During the commencement of adolescent maturity, the period between the mating actions count 15 to 45 minutes. Towards the end of maturity, this period is enlengthened. Therefore at the beginning and in the middle of maturity there is more mating and towards the end there is less. The female individuals lay eggs 9-14 days after their maturity, in a laboratory under the conditions of 25°C ± 3 and 50 per cent + 10 of humidity. The eggs are laid in the 0,5-2,5 cm depth of earth, with proper moisture one by one. Places too dry or too wet are not suitable laying eggs. A female cricket lays daily at least 1, at most 584 and during her lifetime at least lOQl, at most 3092 eggs under the laboratory conditions. There exist no diaposis (accordance) among the G.campestris L. eggs. The incubation period under the abowe mentioned - 86 -laboratory conditions is about 11-23 days. The majority of eggs hatch in about 15-17 daya. The percentage of the hatchining eggs drop towards the end of the maturity period, gradually. The number of the nymph period is not stable for the G. campestris L.. The nymphs change their skins 8-10 times until their achieve maturity,, Under the above mentioned laboratory conditions, the nytaphal period consists generally of nine parts 0 $he wing buds of the nymphs always appear in the next before last period. The nymph period takes under the mentioned conditions minimum 84 days. The last nymph periods are longer than those in the commencement o This species has facultative diaposis in the nymph periods. This occurs generally in the last nymph periods. The maturity beings according t© the climatic conditions at the end of April or in the beginning of May. The density of the mature individuals is at the higest in June. Xoung nymphs appear from the eggs three weeks after the legs are laid by the female crickets. The nymphs live a free life and receive their food from the flora until autumn. They hide into their shelters in winter quarters in the first autumn months. There they spend the winter in their last nymph period. Next year in the earth when the weather gets warm. A fully estabillshed nest is 15-20 cm deep. The nymphs taking shelter in these nests go over to the mature period afterwards. The mature males and females mating in front of their- nests die in the first week of August» Cannibalism is observed when they are bred densely. "87~