Balçavoda sera koşullarında yetiştirilen karanfillerin (Astor) beslenme durumunun incelenmesi
- Tez No: 24048
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAKERLERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET İzmir ilinde Balçova ve İnciraltı ' nda yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılan Astor (kırmızı)' karanfil çeşidinin beslenme durumunu saptamak amacı ile 20 adet üretici serasından toprak ve bitki örnekleri alınarak gerekli analizleri yapılmış ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Genelde kumlu tınlı bünyeye sahip toprakların nötr ile orta alkalin reaksiyon göstermiş oldukları, kirece fakir bir durumda bulundukları, suda çözünür toplam tuz kapsamları % 0,005-1,56 gibi geniş sınırlar içinde değiştiği ve örneklerin % 65'inin çok kuvvetli hümüslü özelliğe sahip oldukları saptanmıştır. 2. Toprak örneklerinde; toprak azotun % 0,214-0,620, faydalı fosforun 5-45 ppm, faydalı potasyumun 130-770 ppm, faydalı kalsiyumun 2000-5100 ppm, faydalı magnezyum 58-330 ppm faydalı sodyumun 80-1050 ppm, faydalı demirin 3,86-11,44 ppm, faydalı çinkonun 1,24-2,12 ppm, faydalı manganın 3,98-6,38 ppm ve faydalı bakırın 0,28-1,42 ppm arasında oldukları belirlenmiştir. 513. Verim komponentlerinden bir bitki yaş ağırlığının 15,69-40,44 gr/bitki, bitkideki gövde yaş ağırlığının 2,977 -21,645 gr/bitki, bir bitkideki yaş yaprak ağırlığının 4,03-11,685 gr/bitki ve çiçek yaş ağırlığının 3,102-7,410 gr/bitki arasında değişiklikleri saptanmıştır. 4. Karanfil bitkisinin farklı organlarının (yaprak, gövde ve çiçek) kapsadıkları kimi makro (N, P, K, Ca, Mr ve Na) ve mikro (Fe, Zn, Mn ve Cu) element miktarları saptanmış ve bu elementlerin miktarlarının üreticilerin yetiştirme koşullarına bağımlı kalarak geniş sınırlar içinde değişim göstermiş oldukları belirlenmiştir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is held out the favourable nutrition conditions of the widley planted Carnation (ASTOR) at glass houses, at (Balçova) in İZMİR province. It had been taken '20' soil and * 20* plant samples from the glasshouses, the necessary analysis had been done, and the following results were recorded. Labaratory results showed that glasshouse soils of the above mentioned region had 59.44-75.44 % Sand, 19.28 -30.00 % Silt, 5.28-10.28 % Clay, 0-4.72 % CaCO^, the total soluble salt contents 0.04- 1.56 %, the pH of these soils changed between 6.63 - 7.94 pH. The organic matter contents were found between 2.193 - 8.694 %. In the 65 % of soils the organic matter was high, on the other hand the 35 % of soils was poor in organic matter. Chemical analysis of the soils showed that the total N content changed between 0.214 - 0.620 %, the available P 5 - 45 ppm., available K 130 - 770 ppm., available Ca 2000 - 5100 ppm., the Mg 58 - 330 ppm., Na 80- 1050 ppm., Fe 3.86-11.44 ppm., Zn 1.24 - 2.12 ppm., Mn 3.98 - 6.38 ppm., Cu 0.28 - 1.42 ppm.. 53In the plant samples analysis the following results recorded: The net weight of one fresh plant changed between 15.96-40.44 gffl. while the net weight of one dry plant varied from 2.46-7.22 gm., among the given samles. the wt. of fresh stem changed between 2.97-21.64 gm/plant, the wt. of fresh bloom 3.10-7.41 gm/plant, the wt. of fresh leave 4.03-11.68 gm/plant. The Carnation plants different parts (leave, stem, bloom) contened different elements, some of them are raakro (N, P, K, Ca, Mg, Na) others are mikro.(Fe, Zn, Mn, Cu), the amounts of any element in a plant are varing in wide ranges, presents the difference developing circumistance and different methods among the Horticul ters. 54