Farklı azotlu ve potaslı gübre kombinasyonlarının ikinci vejetasyon yılında yetişen karanfil bitkileri gelişimine makro ve mikro element (özellikle bor) içeriklerine etkisi
  1. Tez No: 24049
  2. Yazar: ELMAS SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
-78- ÖZET Ticari yönden ülkemizde birinci derecede önemli kesme çiçek olan karanfilin (Dianthus caryophllus), Astor (kırmızı) ve White calipso (beyaz) çeşitleri dört farklı azotlu ve üç farklı potasyumlu gübre düzeylerinde, ikinci vejetasyon yılında gelişmeleri morfolojik özellikleri, makro ve mikro besin elementleri, özellikle de bor içerikleri yönünden incelenmişlerdir. Denemenin ikinci vejetasyon yılında yedi aylık (25.5.1990-25.12.1990) süre içerisinde başlangıçta gelişimleri normal olan karanfillerde giderek sayıca azalma gözlenmiş, alt yapraklarda kurumalar olmuş, zaman zaman da kaliks yırtılmalarına rastlanmıştır. Bitki boyu, gövde, kaliks ve taç çapı ile boğum adedi ve de tüm bitki ve çiçek yaş ağırlıkları beyaz karanfillerde kırmızılara göre yüksek bulunmuştur. Kırmızı ve beyaz karanfillerin yapraklarındaki makro ve mikro besin element düzeyleri arasında önemli belirgin bir farklılık saptanmadığı halde yalnızca borun kırmızı karanfillerde daha yüksek olduğu dikkati çekmektedir. Farklı azot ve potaslı gübre dozları karanfil bitkilerinin morfolojik özelliklerini farklı şekillerde etkilemişlerdir. Azot dozları karanfil boylarını etkilemezken, potasyum artışı kırmızı karanfillerin boyunu önemli düzeyde azaltmıştır. Gövde çapı sadece kırmızı karanfillerde azotun artışından bir ölçüde olumsuz etkilenirken, her iki bitkide de kaliks ve çiçek taç çaplarının azot ve potaslı gübrelerden hiç etkilenmediği saptanmıştır. Azotlu gübre dozlarının kırmızı ve beyaz karanfillerin boğum adedi üzerine etkisi görülmezken, potaslı gübre dozlarından K.. düzeyinde kırmızı karanfil boğum adedi bir ölçüde olumlu etkilenmiştir. Azotlu gübre dozları her iki renk karanfilde de tüm bitki ve çiçek yaş ağırlıklarını hiç etkilememiştir. Tüm bitki ve çiçek yaş-79- ağırlıklarında önemli artışlar daha çok K.. dozunda gözlenmiştir. İkinci yılda yetişen kırmızı ve beyaz karanfillerin, yapraklarındaki makro ve mikro element miktarları ile, bitkilerin tura kısımlarının (sap, yaprak ve çiçek) B içerikleri ayrı ayrı incelenmiş olup bulunan değerler gübre kombinasyonlarına bağımlı olarak aşağıda verilmiştir. Kırmızı Karanfiller Beyaz Karanfiller B (ppm) B (ppm) Sap 35,6 - 57,2 Yaprak 106,8 - 455,0 Çiçek 21,8 - 39,0 Sap 26,0 - 37,0 Yaprak 141,0 -214,0 Çiçek 16,2 - 28,0 Kırmızı ve beyaz karanfil yapraklarında belirlenen N ve P miktarları bu elementler için verilen sınır değerlerin biraz altında kalmış, K miktarları ise kabul edilebilir sınırlar arasında bulunmuştur. Ca miktarı litaratür sınır değerlerine göre yüksek, Mg miktarı ise normal sınır değerleri arasındadır.-80- İkinci yılda yetişen karanfillerin yapraklarında saptanan Fe miktarı litaratür verilerine göre bir miktar yüksek olarak belirlenirken, Cu, Mn ve Zn miktarları ise karanfil yapraklarında bu elementler için verilen sınır değerlerine uygunluk arz etmiştir. İkinci yılda yetişen karanfillerin sap, yaprak ve çiçeklerinin bor içerikleri ayrı ayrı araştırılmış, çiçekte saptanan B değerlerinin, karşılaştırılabilecek sınır değerlerine rastlanmaması nedeni ile yeterlilikleri konusunda kesin yorum yapılamamıştır. Ancak sapların bor miktarları genel olarak yeterli bulunmuştur. Karanfil yapraklarında belirlenen bor miktarları bazı araştırmacıların verdikleri sınır değerlerinden yüksek bulunurken, bazılarının verdikleri sınır değerlerine uygunluk arz etmiştir.
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY From the comraecial point of view, carnation is the most important cut flower in Turkey. In this thesis, the growth, morphological properties, macro and micro nutrient contents especially boron content of the two carnation (Dianthus caryophyllus) varieties, Astor and White calypso, grown at four different levels of nitrogen and three potassium during the second vegetation period were investigated. During the period of 7 months (25.05.1990-25.12.1990) in the second year of vegetation, the growth rate and number of carnations was decreased with the time and also, drying of basal leaves and splitting of the calix were observed. Plant length and diameter of stem, calix and petal leaves, number of nodium, average weight of the whole plant and bloom were found to be higher in the white carnations than in the red ones. The leaves of varieties weren't significantly different in their macro and micro nutrients content. The morphological properties of carnation were effected differently by the levels of nirogen and potassium fertilizers. While nitrogen levels didn't have any effect on the length of carnation, increased potassium levels reduced significantly the length of red carnations. The diameter of stem \*as negatively effected only in Astor variety from the incrasing nitrogen levels. It is seen that the diameters of calix and petal leaves were not effected from nitrogen and potassium fertilizers. While nitrogen fertilizer levels didn't effect the number of nodium in both carnation varieties, the number of nodium of red carnation was positively influenced from K, level of potassium. Nitrogen fertilizer had no effect on the avarage weight of the whole plant and bloom. Significant52- increases in the average weights of the whole plant and bloora were obsorved at K-. level of potassium. Macro and micro nutrients of leaves and boron contents of different parts (stem, leaf, bloom) of bo.th white and red carnation varieties are given below depending upon the fertilizer combinations. Red Carnation (Astor) White Carnation (White calypso) D (ppm) B (ppm) Stem 35,6 - 57,2 Leaf 106,8 - 455,0 Bloom 21,8 - 39,0 While, N and P contents of the leaves of both red and white carnations were below the given limits, K content was found within the acceptable limits. According to literature, Ca content was higher than the limits. Mg was between the normal limit values. Fe content of the leaves of the carnations were found slightly higher than the literature values, Cu, Mn and Zn were found within the limits given for these elements.-83- The boron contents of stem, leaves and blooms were analyzed separately. Because of insufficient reference values, a definite comment couldn't be made for the boron content of blooms. On the other hand, the amount of boron in stem and leaf samples and leaf samples were found within the acceptable limits.