Çini ve seramik modeller için bilgisayar destekli desen tasarımı
Computer aided pattern design for ceramic and china models
  1. Tez No: 240480
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN DUYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilindiği gibi bilgisayar teknolojisinin gelişimi hayatın her alanını etkilemekte ve günümüzde gerek görsel sanatlar, gerekse el sanatları bu değişimden etkilenmektedir. Özellikle bilgisayar destekli tasarımın (CAD) ve bilgisayar destekli üretimin (CAM) giderek artan bir şekilde kullanımı, hemen her alanda olduğu gibi sanat alanında da belli bazı yeni şablonların oluşmasına yol açmaktadır. Artan iletişim olanakları ve küreselleşmenin etkisi ile giderek tekdüze bir hal alan tasarım alanında kültürel farklılıkların tasarımlara yansıtılmaması sanatta çeşitliliği sınırlamaktadır. Bu nedenle günümüzde yapılan tasarımlarda özgünlük ve belli bir kültürü yansıtmanın önemi giderek artmaktadır.Yapılan bu araştırmada, seramik ve çini modellerin bilgisayar destekli tasarımı üzerinde durularak, bilgisayar destekli tasarımda geleneksel çini tasarımında kullanılan motiflerin bilgisayar ortamına aktarılması hedeflenmiştir. Bu amaçla SIR isimli bilgisayar üzerinde çini dekorasyonu yapmaya olanak veren bir program geliştirilerek, programın çini sektörü üzerindeki etkilerinin araştırılması amacı ile konu ile ilgili uzman görüşlerine yer verilmiştir.Araştırmada geliştirilen programla tasarlanan seramik ve çini modellerin geleneksel modellere uyumu programın kullanılabilir olduğunu gösterirken, uzman görüşlerine göre de geliştirilen program zaman, üretim maliyeti gibi konularda avantajlara sahip iken, orijinallik konusunda ise yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that development of computer technology effects all areas of life, and both visual and traditional art are effected by this development. Especially increasingly use of Computer Aided Design (CAD) and Computer Aided Manufacturing (CAM) causes to occur some new patterns in art area as well as other areas of life. Because of increased communication opportunity globalism, design procedure in art which becomes a uniform manner day by day restricts variations in art. For this reason, importance of traditionality and reflecting a culture in a design increases its importance.In this research, computer aided design of ceramic and china models is discussed, and it is aimed to transfer traditional motifs to computer database. According to this aim, a computer programme called SIR was developed, and views of experts were taken.Ceramic and china models designed by the programme developed in this research are suitable for traditional designs, in this view, programme may be useful. According to experts views, although programme has some productional advantages as time, lowering production costs, ceramic and china models designed by computer do not have as same as originality traditional ones.