Yumru oluşturmayan yeni bir soğan türünün Bornava koşullarında (Allium fistulosum L.) yetiştirilme imkanları ve bitkisel özelliklerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 24053
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSİ TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
h A OZET Bu araştırma, Allium fistulosum' un Bornova koşullarında yetiştirilme özelliklerinin ve kalite kriterlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, gal soğanları için kalite kriteri sayılan uzun beyaz yalancı gövdeyi elde etmek için farklı zamanlarda ve sayılarda boğaz doldurma uygulamaları denenmiş, bu uygulamaların beyaz yalancı gövde uzunluğu, çap, bitki boyu, verim ve çift gövde oluşturma oranı üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma, 1991-1992 yıllarında E.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ' nde yürütülmüştür. Araştırmada, uygulamalar arasında karşılaştırmalar yapılabilmesi için beyaz yalancı gövde uzunluğu, çap, bitki boyu, verim ve % çift gövde değerleri tesbit edilmiştir. Sonuçlar aşağıdadır. 1. Denemede boğaz doldurma uygulamaları sonucunda uygulama sayısına bağlı olarak beyaz yalancı gövde uzunluğu değerlerinde bir artış olmuştur. Bu artış, 2 ve 3 no'lu uygulamalarda fazla belirgin olmamasına rağmen, üç kez boğaz doldurma yapılan 4 nolu uygulamalarda en yüksek değerine ulaşmıştır. 2. Denemede beyazlatma işleminin bitki boyu üzerine etkisi araştırılmış, elde edilen bitki boyu değerleri karşı laştırılmış, istatistiki fark önemsiz çıkmıştır. 3. Elde edilen verim değerleri karşılaştırılmış, değerler arasında istatistiki açıdan önemli bir farklılığa rastlanmamıştır.45 4. Ayrıca, beyazlatma uygulamalarının boy gruplarının toplam verimdeki % payları üzerine etki3İ araştırılmış ve karşılaştırılan değerler arasındaki istatistiki fark önemsiz bulunmuştur. 5. Beyazlatma uygulamalarının bitkilerin çap değerleri üzerine etkisi araştırılmış, İ8tatİ3tiki bir farklılığa rastlanmamış ve her boy grubuna ait bitkiler çapça birbirine yakın seviyede bulunmuşlardır. 6. Çift gövde oluşturma yüzdesi üzerine beyazlatma işleminin etkisinin araştırıldığı çalışmada % değerler arasındaki istatistiki fark Önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY This study was performed in order to investigate the quality scales and the growing peculiarties in the conditions of Bornova. In the study, blanching treatments in different dates and times were tested to have the long white leaf-stem for the welsh onions. The blanching treatments were tested in respect to their effects on the lenght of the white leaf-stem, the diameter, the total length of the plant, the yield values and the proportion of the double leaf-stemmed plants. The study was carried out at the Department of Harticulture of Ege University Agricultural Faculty between 1991-1992. In order to make comparison among various treatments, the length of the white leaf-stem, diameter, the total length of the plant, the yield and ' the percentage of the double leaf-stemmed plants were determined. The results obtained could be stated as fallows: 1. Depending on the times of the treatments for the length of the white leaf-stem, an increase was observed. Although this increase was not very definete at the results of the blanching treatments 2 and 3; the treatment 4 that was covered by soil three times, had the highest white leaf-stem length. 2. In the trial, the effects of the blanching treatments on the total length of the plant was investigated. The values compared and the differences were not significant in statistical means. 3. The values of the yield compared, and there were not differences significantly in statistical means.47 A. The effects of the blanching treatments on the percentage (at the total yield) of the various plant sizes were investigated. The results were found identical in statistical means. 5. The effects of the blanching treatments to the plant diameter were investigated. A3 all the plants of each size groups had close diameter values, the values found identical in statistical means. 6. The differences at the proportions of double leaf-stemmed plants were not significant in statistical means.