Yüksek iç faz oranlı emülsiyonların reolojik özelliklerinin ve gözenekli ortamda akım koşullarının incelenmesi
  1. Tez No: 24054
  2. Yazar: İSMAİL RİFAT ÖZSAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER PEKER BAŞARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ABSTRAKT Yüksek iç fazlı w/o tipi emülsiyonların yapılışında etkili olan parametreler incelenmiş ve uygun yüzey aktif madde kullanılarak stabil emülsiyonlar elde edilmiştir. Emülsiyonların reolojik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile viskosite ve eşik kayma gerilimi değerleri ölçülmüş ve bunların değişim karakterleri araştırılmıştır. Emülsiyonların gerilim altındaki davranışları, borulardan ve dolgulu ortamdan akım şartları araştırılmıştır. Emülsiyonların dolgulu ortamdan akımında, oluşan gerilim etkisi ile yüzeylerde bozulmaya uğradığı, ancak kürelerin çevresinden akarken, oluşan karışma etkisi ile tekrar kendi kitlelerine karıştıkları tespit edilmiştir. ABSTRACT The parameters which are effective in the preparation of high internal phase ratio w/o type emulsions are investigated; and using a specific emulsifier, stabilizer pair, stabile emulsions are obtained. Viscosity and yield value measurements are carried out to see the rheological characteristics of emulsions under stress and flow conditions throuh pipes and packed bed are studied also. It is shown in this study that emulsion breaks as a result of shear applied by the solid wall but participates to its main mass due to mixing effect which occur during the flow through the glass spheres.
Özet (Çeviri)