Graduate students' challenges in academic writing
Lisansüstü öğrencilerin akademik yazmada karşılaştıkları zorluklar
  1. Tez No: 691985
  2. Yazar: KHALED A. H. ALOSTATH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Lisansüstü öğrenciler, diğer öğrencilere kıyasla daha sık baskı altında olup, günlük hayatlarının dışında da akademik olarak daha çok sorumluluğa sahiptir. ESL/EFL lisans öğrencilerinin yazma yöntemleri ve sorunları üzerinde yapılmış sayısız çalışma bulunmaktadır (örn: Cheng, 2002; Wang & Wen, 2002; Mustafa, 2018; Zhang ve diğerleri., 2021). Nitekim lisansüstü öğrencilerin akademik yazma yöntemleri ve yazma sorunları üzerine yapılmış yeterli sayıda araştırma bulunmamaktadır (örn: Hemmings ve diğerleri., 2007; Gomez, 2014; Molinari, 2019). Bununla birlikte lisans mezunu seviyesinde olup gerekli akademik yazma becerisi ve hazırlığının eksik olduğu eleştirileri alan öğrenciler artış göstermekte (Holmes ve diğerleri., 2018; Collins, 2015). Karma metotlu bu çalışmanın hedefi 1) EFL lisans mezunu öğrencilerin yazı denemelerinde akademik yazma yöntemlerinin incelenmesi, 2) EFL lisans mezunu öğrencilerin akademik yazmaya karşı görüş ve algıları, 3) EFL lisans mezunu öğrencilerin yazı görevlerini aldıkları kaynakları incelemek, 4) EFL lisan mezunu öğrencilerin akademik yazmada karşılaştığı sorunları incelemek, 5) fakülte eğitim üyelerinin lisans mezunu öğrencilerin akademik yazmada yaşadığı sorunların kaynağı hakkındaki düşüncelerini incelemek, ve 6) fakülte eğitim üyelerinden lisans mezunu öğrencilerin akademik yazmadaki sorunlarını gidermek için öneri oluşturmaya teşvik etmek. Bu araştırma 2020-2021 yılında yapılmış olup, katılımcılar İstanbul, Türkiye'de bulunan bir vakıf üniversitesinin 28 yüksek lisans öğrencisidir. Yüksek lisans öğrencilerine bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. 5 fakülte eğitim üyesine de açık uçlu anket yapılmıştır. Araştırma bulguları lisans üstü öğrencilerin yazmada kullandığı çeşitli yöntemler gözlemlemiştir (örn: Akademik yazılar okumak, akranları ile etkili iletişimde bulunmak, vb.). Lisansüstü öğrencilerin akademik yazmaya karşı algı ve görüşlerine gelince, katılımcıların tamamına yakın bir oranı akademik yazmaya karşı olumlu algısı olup, akademik yazma derslerine katılmaya istek gösterdi. Bunun yanı sıra, lisans üstü öğrencilerin yazma görevlerini yerine getirme becerisi için hem erişilebilirlik hem de maddi olarak daha uygun olmasından dolayı kitaplardan ziyade akademik dergilerden faydalandıkları gözlemlendi. Ayrıca öğrenciler akademik yazma süresince çeşitli zorluklardan bahsedildi (örn: Yazılı görevler, yansıtma kağıtları, araştırma önerisi, araştırma makaleleri, tez yazma). Lisansüstü öğrencilerin akademik yazmada karşılaştığı problemler dört ana temadan oluşturmaktadır (akademik yazmanın ana engel olması, yazmayı etkileyen unsurlar, danışman ile olan ilişki ve sosyoekonomik sorunlar). Fakülte öğretim üyelerine yapılan açık uçlu anketin bulguları çeşitli sorunları açığa çıkardı (örn: İngilizce yazılı dilde yetersiz olmak, yazma bireşim eksikliği, tartışma ve iddia aşamalarını oluşturmak için gerekli akademik yazma stiline hâkim olmamak). Fakülte eğitim üyelerinin lisansüstü öğrencilerin akademik yazma performansları hakkındaki görüşleri, yüksek lisans seviyesinde akademik yazma gereksinimlerinin ve titizliğin olmadığı yönünde. Nitekim öğrenciler ve eğitim üyeleri akademik makale okumayı, akademik yazmayı geliştiren bir yöntem olmasında hemfikir. Buna rağmen bu araştırma lisansüstü öğrencilerin akademik yazmada karşılaştıkları sorunlara karşı azami fayda gösterecek farklı yaklaşımların da olabileceğini tartışır. Bu araştırma lisans mezunu öğrencilerin akademik yazma yeteneğinin gelişmesi için destek ve rehberliğe ihtiyaçları olduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
Graduate students, unlike other learners, are constantly under pressure, with more responsibilities and challenges in their daily lives, let alone their academic life. Many studies have been carried out among ESL/EFL undergraduate students' writing strategies and challenges (e.g., Cheng, 2002; Wang & Wen, 2002; Mustafa, 2018; Zhang et al., 2021), yet there have not been adequate studies addressing master's graduate students scholarly writing strategies and writing challenges (e.g., Hemmings et al., 2007; Gomez, 2014; Molinari, 2019). Also, the number of students who are blamed for lacking the appropriate preparation to write academically at the graduate level is proliferating (Holmes et al., 2018; Collins, 2015). The aim of this mixed-methods study was to 1) investigate EFL graduate students' academic writing strategies in their writing practices, 2) study EFL graduate students' perceptions and attitudes towards academic writing, 3) explore the sources that EFL graduate students' access to attain their writing tasks, 4) investigate the challenges that the EFL graduate students' encounter and struggle with in academic writing, 5) explore the faculty members' perceptions on what is problematic in graduate students academic writing practices, and 6) elicit suggestions from the faculty members to help EFL graduate students in improving their academic writing skills. The study was conducted in the 2020-2021 academic year and the participants were 28 Master's students enrolled in a foundation university in Istanbul, Turkey. A questionnaire and semi-structured interviews were conducted with the master's graduate students, while an open-ended questionnaire was used with five faculty members. The study findings exhibited various writing strategies that the master's graduate students utilize in their writing (e.g., reading scholarly writing, efficient communication with peers, etc.). As for the master's graduate students' perceptions and attitudes towards academic writing, almost all participants reported positive attitudes towards academic writing at the master's level and their desire to attend academic writing courses. Also, they reported that they always rely on journals to attain their writing tasks more than on books because access to the latter is scarce and expensive. Furthermore, the students reported various difficulties that they struggle with in scholarly writing (e.g., written assignments, reflective essays, research proposals, research articles, thesis writing). Four themes (academic writing as a main obstacle, influences on the writing process, supervisors' relationship, and socioeconomic problems) were identified as the primary problems the master's graduate students encountered in their academic writing. The findings from the open-ended questionnaires with faculty members revealed numerous problems (e.g., incompetence in written English, lack of synthesis in writing, inadequacy in using academic writing style to build arguments and claims in their research), among other problems that the master's graduate students commit in their academic writing. Faculty members' perceptions of the master's graduate students' academic writing performance suggest that the former do not meet the rigor and demands of academic writing at the master's level. However, both the students and the faculty members agreed on reading scholarly work as a working strategy to write academically better. Notwithstanding, this study argues that there might be more effective approaches to deal with graduate students' difficulties in academic writing that provide maximum benefits for students. The study supports providing graduate students apt support and guidance to enhance, improve, and advance their academic writing skills.