Dalbastı kirazının (Prunus avium c.v.Dalbastı) pomolojik özellikleri ve dölleyicilerinin tespiti üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 24057
  2. Yazar: NİLGÜN KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖZÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 51 - ÖZET Bu çalışma Ege üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümünde 1992 yılında yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Malatya ve çevresinde yaygın bir şekilde yetiştirilen Dalbastı kirazının pomolojik özellikleri ve dölleyicilerini belirlemektir. Bu nedenle Dalbastı kirazı ile Salihli, Stella, Van, Gaucher, Jubilee ve Hedelfinger ki raz çeşirleri arasında karşılıklı tozlama denemeleri yapılmıştır. Denemede kullanılan bütün çeşitlerin çiçeklenme zamanla rı, karşılıklı toslamayı sağlayabilecek şekilde birbiriyle çakışmaktadır. Çiçektozu çimlendirme denemelerinde % 5, % 10, % 15 ve % 20 sakkaroz içeren agar ortamları kullanılmıştır. Bütün çeşitlerde en yüksek çimlenme oranı % 15 sakkaroz içeren agar ortamında meydana gelmiştir. Dalbastı kiraz çeşidinde kendine uyuşmazlık tesbit edilmiştir. Yeterli ürün için mutlaka tozlayıcı bir çeşide ihtiyaç vardır. Elde edilen sonuçlara göre karşılıklı tozlama durumları ve çiçeklenme zamanlarının uygunluğu bakımından Dalbastı kiraz çeşidi için tozlayıcı olarak Stella Van ve Jubilee çeşitleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
- 52 SUMMARY This research has been carried out at the Aegean University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, in 1992. The aim of this research is to find out pomological characteristics and pollinizers of sweet cherry c.v. Dalbastı Which is commonly grown in Malatya and in the provinces, nearly. So that cross-pollination trials were made between Dalbastı and Salihli, Gaucher, Van, Stella, Jubilee and Hedel finger sweet chery cultivars. In all cultivar studied, blooming period was found to be overlapping so cross pollination could be provided. In pollen germination trials, agar media which consisted of 5, 10, 15, 20 % sucrose has been used. The highest germination rate among all of the cultivars accured on agar medium containing 15 % sucrose. It was found that sweet cherry c.v. Dalbastı is self- incompatible and needs a pollinizer for sufficient yield. According to the results, based on cros-compability and over-lapping of blooming periods, Stella, Van and Jubilee sweet cherry cultivars can be suggested as the best potential pollinizers for Dalbastı.