Corporate investment in art: A critical inquiry into art collections of the Turkish banks
Şirketlerin sanata yatırımı: Türk bankalarının sanat koleksiyonlarına dair eleştirel bir inceleme
- Tez No: 240620
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Corporate investment in art is a global trend in today's business environment and pivotal for the firms' business strategies in order to enhance their organizational images and prestige. Currently, a great number of business firms, especially those in the financial sector, possess art collections and pursue regular art programs. These collections function in a variety of ways in the contemporary corporate culture and have a great potential to affect the art market. In this context, this thesis examines the art collections owned by the Turkish banks. The aim is to obtain a critical analysis concerning the collecting behavior of the banks, and in particular, to identify the motivations of the banks for forming and developing art collections, to determine whether and how these collections affect the promotion of Turkish art and artists, and also to explore the effects of the banks' commitment to art on their operations. The result of the study is discussed within the related literature and suggestions to the banks for the improvement of their collections and art programs are presented.
Özet (Çeviri)
Şirketlerin sanata yatırım yapmaları, günümüz iş ortamında küresel bir eğilim olmakla birlikte, kurumsal imaj ve prestijlerini geliştirmek için oluşturdukları stratejileri açısından da çok önemlidir. Bugün, birçok şirket, özellikle de finansal sektördeki şirketler, sanat koleksiyonlarına sahiptirler ve düzenli sanat programları yürütmektedirler. Bu koleksiyonlar çağdaş kurum kültürü içinde çok farklı şekilde işlev görmekte ve sanat piyasasına etkileri yönünden de büyük bir potansiyele sahiptirler. Bu bağlamda, bu tez Türk bankalarının sahip olduğu sanat koleksiyonlarını inceler. Amaç, bankaların sanat koleksiyonerliğine dair eleştirel bir inceleme elde etmek, özellikle de bankaların sanat koleksiyonu oluşturma ve geliştirme amaçlarını ortaya çıkarmak, bu koleksiyonların Türk sanatı ve sanatçısını desteklemedeki rollerini irdelemek ve de sanatla ilişkilerin bankaların sektörel faaliyetlerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Çalışmada elde edilen sonuçlar ilgili literatür içerisinde tartışılır, sanat koleksiyonlarının ve sanat programlarının geliştirilmesi için bankalara öneriler sunulur.