Corporate contemporary art collections in Western Europe and Turkey
Batı Avrupa ve Türkiye'de çağdaş sanatta kurumsal koleksiyonculuk
- Tez No: 333618
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MARCUS GRAF
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde kurumlar, kültür ve sanat alanındaki yatırımlarını sosyal sorumluluk çerçevesinde yaparak kurum koleksiyonları oluşturmakta ve bu noktada bazı kurumlar farklılaşmayı tercih ederek yenilikçi, öncü ve yaratıcı olan çağdaş sanata yönelmektedir.Bu bağlamda, bu tez, Batı Avrupa ve Türkiye?de kurum koleksiyonlarının oluşum sürecini tarihsel ve koleksiyon oluşturmadaki motivasyonlar açısından ele alarak çağdaş sanat alanında kurumsal koleksiyon oluşturan kurumların Batı Avrupa ve Türkiye?deki örneklerini, koleksiyonları, koleksiyon politikaları açısından ele alarak koleksiyon oluşturmadaki motivasyonlarının ortak ve farklı yönlerini ortaya çıkarmaktadır. Avrupa?da 18.yy?a gelinceye kadar sanat ve kültür alanında faaliyet gösteren, özel koleksiyonlar oluşturan kişiler krallar, dükler ve onlar gibi asil soydan gelen aristokratlar iken, 18.ve 19.yy?da gelişen Sanayi Devrimi ile beraber sermaye birikimi gerçekleşerek herhangi bir sosyal statüye sahip olmadığı için aristokrasi kesiminin içinde yer alamayan yeni bir zengin sınıf doğmuş ve bu zengin sınıf koleksiyonlar oluşturarak aristokrasiyle statüsünü eşleştirme çabası içine girmişlerdir. Bu süreçte, sanatçıları destekleyerek, onları istihdam ederek, bir çeşit koruma altına alarak, üretimlerine olanak sağlayarak hamilik görevi üstlenmiş, isimlerini yaşatmak ve geleceğe taşımak niyetiyle oluşturdukları özel koleksiyonlarını müzeye dönüştürerek kurumsallaştırmışlardır. Türkiye?de ise Cumhuriyet?in ilk yıllarında koleksiyonculuğa yönelecek ekonomik ve kültürel birikime sahip kesimin olmaması Türk sanatının devlet himayesinde gelişmesine neden olmuş, devlet koleksiyonlar oluşturarak, müzeler açarak sanata ve sanatçıya destek olmuş ve hamilik görevini üstlenmiştir. 1930?lu yıllarda Cumhuriyet rejiminin pekişmesiyle devletin kültürel, siyasi, ekonomik alanlarda modernleşme çabasıyla kamu bankalarının ve sonrasında özel bankaların sergilerden eser almaya başlaması Türkiye?de ilk kurumsal koleksiyonculuğun bankacılık sektöründe başlamasına vesile olmuştur. Dolayısıyla, Avrupa?da bireysel sanat hamiliği ile beraber kurumsal koleksiyonculuk gelişirken, Türkiye?de kurumlar vasıtasıyla özellikle bankalarla bir gelişim göstermiştir. Günümüzde ise hem Batı Avrupa ve Türkiye?de sanat hamiliğinin yerini artık ekonomik anlamda büyük kurumlar almış ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri adı altında hamilik görevini yürütmektedirler.Kurumların kurum koleksiyonu oluşturmadaki motivasyonlarında, şirketin çalışanlarına, müşterilerine ileri derecede sofistike, yenilikçi, ilerici, gelişmiş, prestij sahibi olan güçlü ve büyük firma imajı verme, pozitif, enerjik, entellektüel, dinamik, yaratıcı bir atmosfer sunma, çalışanların motivasyonlarını ve yaratıcılıklarını arttırma, toplulukta prestij kazanma, şirket sahibinin entellektüel olduğunu gösterme, şirket sahibinin sanata olan tutkusu ve sevgisi, kurumsal iletişim ve reklam aracı olarak kullanma, yatırım aracı olarak görme, sanata ve sanatçıya destek olarak sanatın ve sanatçının paylaşılmasına, bir anlamda kültürün de paylaşılmasına aracılık etme etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, institutions form corporate collections by carrying out their investment in culture and art area within the scope of social responsibility and at this point some institutions prefer to differ and head towards innovative, pioneer and creative contemporary art. In this context, this thesis aims at dealing with the foundation process of corporate collections in Western Europe and Turkey in terms of historical development and motivations and dealing with examples of institutions creating corporate collections of contemporary art in Western Europe and Turkey in terms of their collection, their collection policies and revealing common and different aspects in motivations to create their collection.Until the 18th century in Europe, only kings, dukes and aristocrats descending from noble families could organise art and cultural events; however, together with Industrial Revolution of the 18th and the 19th century, capital accumulated and a new rich class was born without having any social status in the aristocracy and they tried to equate themselves with aristocracy by forming art collections. In this process, by supporting, employing and protecting artists and providing facilities for their production, the bourgeoisie played a very important role as an art patronage in the development of the personal collections which constituted the bases of the corporate art by converting them into museums to convey their names to the future. On the other hand, in Turkey, since there was no economic and cultural accumulation in the first years of the Turkish Republic, Turkish art developed under the cover of the state. By forming collections itself, opening museums, supporting art and artists the state took the role of patronage. With the strengthening of the Republican regime in 1930s and the modernisation attemps in cultural, political and economic modernisation, the state banks and then private banks started to buy works from exhibitons and to form corporate collections in order to support the cultural artistic life of the society which contributed widely to the development of the Turkish art and led the start of the first corporate collections in banking sector in Turkey. Therefore, in Europe the corporate collections developed through personal art patronage, in Turkey, developed through institutions especially banks. Today, both in Western Europe and Turkey art patronage is made by corporations which got economically more powerful under the corporate social responsibility.The motivations of the companies to form corporate collections include creating a powerful and big firm image having a highly sophisticated, innovative, progressionist, advanced, prestigious towards their employees and customers, presenting a positive, energetic, intellectual, dynamic, creative atmosphere, enhancing the creativity and motivation of the employees, gaining prestige in the society, showing that the company owner is intellectual, the passion and love for arts of the company owner, using art as a corporate communication and advertisement tool, thinking art as an investment, sharing art and artist, namely the culture, by means of supporting art and artist.