The northern shore of the Golden Horn in the 17th century: The development of the urban landscape and its reflections in social life
17. Yüzyıl'da Haliç'in kuzey yakası: Şehir dokusunun gelişimi ve sosyal hayata etkileri
- Tez No: 240622
- Danışmanlar: PROF. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Haliç'in kuzey yakasınının mimari ve şehirsel oluşumu, Kasımpaşa'dan Kağıthane'ye doğru sırasıyla Hasköy, Piri Paşa ve Sütlüce semtleri oluşturan sosyal ve dini topluluklara bağlıdır. Bu çalışmanın amacı Haliç'in kuzeyyakasının 17. Yüzyıl'daki tarihi ve kültürel oluşumunu anlamak; şehirsel ve sosyal dokunun birlikte nasıl geliştiğini belirlemektir. Bu çalışma; tarihi İstanbul haritaları ve gravürleri gibi görsel malzemelere, 17. Yüzyıl'da yaşamış olan gezginlerin kitaplarına ve Osmanlı dökümanlarına dayanarak hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı hem fiziksel hem de sosyal olarak bağlı olan bu farklı semtlerin birbirleri ile olan ilişkilerini anlamak ve bu ilişkiler sonucu İstanbul'un, Haliç'in kuzey yakasına doğru nasıl geliştiğini ve sosyal etkileşimlerin bu şehirsel gelişim üzerindeki etkisini gözlemlemektir.
Özet (Çeviri)
From Kasımpaşa to Kağıthane, districts such as Hasköy, Piri Paşa and Sütlüce developed, and the social groups and religious communities that lived in this area shaped the urban landscape and architectural commissions of the time. The purpose of this study is to understand the historical and cultural context of the northern shore of the Golden Horn during the 17th century and to determine how the urban and social landscape developed. This study is based on the examination of visual material such as historical maps and engravings of Istanbul, and theaccounts of 17th century travelers, as well as Ottoman documents. The aim of this study is to create an understanding of how these various districts were related to each other both topographically and socially, how Istanbul developed along the northern shore of the Golden Horn, and how social developments of the time were reflected in the urban landscape.