İneklerde postpartum dönemde PGF2 alfa, GnRH uygulamaları ve farklı tohumlama yöntemlerinin reprodüktif performansa etkileri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 24064
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ÇETİN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
52 - GZET Bu çalışma, postpartum dönemde GrıRH, PGF alfa ve fark lı tohumlama yöntemlerinin reprodüktif performans üzerine et-,' kilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Araştırmada materyal olarak bakım ve barınma koşulları iyi olan 54 inek kullanıldı. Bu hayvanlar üç gruba ayrıldı. I. Grup; doğumu izleyen 20 ve 35. günde 0,1 mgr GnRH, 47. günde 526 Mg cloprestenol, II. Grup; doğumu izleyen 25. günde 0,1 mgr. GnRH ve 37. günde 526 Mg cloprestenol ı.m. yolla enjekte edilir ken III.Grup ' taki hayvanlar kontrol grubu olarak bırakıldı. Her 3 gruptaki hayvanlar tohumlama tiplerine göre üçer gruba ayrıldı (serviks, korpus, kornu uteri). Çalışmaya uterus enfeksiyonu ve herhangi bir uterus patolojisi bulunmayan inekler alındı. Enjeksiyon günleri ve östrus günleri rektal palpasyon uygulandı. Ayrıca 20,25,35,37 ve 47. günlerde kan örnekleri alındı. Tüm hayvanlar, son sakı tımdan sonraki ilk gözlenen östrusta tohumlandı. Buzağılama ilk östrus aralığı Grup I ' de 41,53 + 5,03 gün, buzağılama ilk tohumlama aralığı 63,6+7,26 gün, buzağılama ge be kalma aralığı 80,8+12,8 gün, ilk tohumlamada elde edilen gebelik Dram %50, gebelik başına düşen tohumlama sayısı 1,66+0,3 olarak bulunmuştur. Aynı veriler Grup Il'de sırasıy la 39,33+5,76, 65,26+4,63, 85,03+12,5 gün, %50 ve 1,79+0,3 olarak saptanmış olmasına karşın kontrol grubunda bu veriler yine sırasıyla 44,36+10,7, 72,33+4,86, 107,63+13,9 gün, % 44,44 ve 2,13+0,33 olarak belirlenmiştir.- 53 - Grup I, Grup II ve kontrol grubunda 3 değişik tohumlama sonucu birinci tohumlamada gebelik oranları, sırası ile % 5D, 96 5D ve % kk,kk düzeyinde, 2. tohumlamada yine sırasıyla gebe lik oranları 9616,6, 9622,2 ve 9611,1 bulundu. Üçüncü tohumlama da ise sırasıyla 96 5,5, 965,5 ve 9611,11 düzeyinde oluştu. Doğum sonrası problemler açısından Grup I 'de metritis 96 5,5, pyometra % 5,5, tohumlama öncesi anöstrus % 5,5, to humlama sonrası anöstrus % 5,5 düzeyinde görülürken aynı veri ler Grup Il'de, metritis, 96 5,5, pyometra 96 5,5, kistik ovar- yum % 5,5, tohumlama öncesi anöstrus 96 5,5 olarak saptanmış tır. Kontrol grubunda ise metritis % 11,1, pyometra 96 5,5, kistik ovaryum 96 16,6 Dİarak belirlenmiştir. Sonuç alarak, sütçü ineklerde postpartum 2D ve 35. gün GnRH, ^7. gün PGF? alfa uygulamalarının ovaryum siklusunu ve aktivitesini başlatıp siklus sayısını artırarak fertiliteyi yükselttiği ve ekonomik olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY This study has been done in order to determine the impacts af GnRH, PGF“ alpha and different inseminating methods,, an repro ductive performance, during the period of postpartum. 54 cows which were in good condition and well managed were used as the material. These animals were divided into three groups. First group; were given 0,1 mgr GnRH on day 2D. and 35. postpartum, 526 Mg cloprestenol on day 47 postpartum. Second group were injected intramuscularly 0,1 mgr GnRH on day 25. postpartum and 526 Mg cloprestenol on day 37.postpartum. Third group were engaged as control. Each one of these three groups have been classified into 3 subgroups according to their inseminating type (Cervix, corpus, cornu uteri). Cows that do not have any uterus patology and infection of uterus, have been taken into experiment. Rectal palpation has been applied on the days of injection and of oestrus. Furthermore blood samples have been taken on 20,25,35, 37 and 47 days. All of the animals have been inseminated on the first oestrus observed, after the last therapy. It was discovered at Group I, intervals to first detected oestrus 41,53+5,03 days, intervals from calving to first service 63,6+7,26 days, intervals from calving to conception 80,8+12,8 st days, pregnancy rate to 1 insemination 50%, services per conception 1,66+0,3. Same date was discovered at Group II respectively 39,33+5,76, 65,26+4,63, 65,03+12,5 days, 50% and 1,79+0,3 despite same data was discovered at control group- 55, - again respectively kk, 36+10, 7, 72,33+4,86, 107,63+13,9 days, hk,kk% and 2,13+0,33. Three different artificial insemination at Group I, Group II and control group pregnancy, rates results in comparison with first artificial insemination respectively n d 50%, 50% and kk,hk%, pregnancy rates were found at 2 artificial insemination again respectively 16,6%, 22,2% and 11,1%. At third insemination whereas respectively was formed 5,5%, 5,5% and 11,11%. Problems after calving as regards have been seen at Group I metritis 5,5%, pyometra 5, 5%, anöstrus before insemination 5,5%, anöstrus after insemination 5,5%. Same datas has been fixed at Group II metritis 5,5%, pyometra 5,5%, cystic ovary 5,5%, anöstrus before insemination 5,5%. At control group whereas has been determined metritis 11,1%, pyometra 5,5%, cystic ovary 16,6%. As a result, it is concluded that, treatments of injected GnRH on day 20 and 35 postpartum, PGF”alpha on day hi postpartum was improved fertility of dairy cows by early reestablisbment of ovarian cycles and oestrus expression. Also these treatment schedule might be economically beneficial in lactating dairy cows.