Similar symbols and Discourse in Alevism and Sunnism: A case study in two Anatolian villages
Alevi'lerde ve Sünni'lerde benzer semboller ve söylemler: İki Anadolu köyünde örnek olay çalışması
  1. Tez No: 240647
  2. Yazar: SEYHAN KAYHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSELİ USLUATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Araştırmada, Eskişehir merkeze bağlı Türkmentokat (Türkmen-Sünni) ve Yahnikapan (Türkmen-Alevi) köylerinde yaşayan iki toplumun geçmişten günümüze gelen kültür yaşamındaki benzerlikler -devamlılık, değişkenlik ve etkileşim süreçleri gözönünde bulundurularak- analiz edilmiştir. Araştırmanın diğer ana bölümü olan ?Söylemler?, alanda yaşayan Aleviler ve Sünniler arasında var olan benzerliklerin her iki toplumda ki karşılıklı algılama düzeyini ve karşılıklı iletişime etkisini saptamaya yöneliktir. Araştırma neticesinde benzerliklerin Aleviler'in ve Sünniler'in birbirleriyle iletişimlerine nasıl yansıdığının araştırılması ile benzerliklerin bilinmezlikleri azaltacaği, belirsizliğin azalması teorisi (uncertainty reduction theory & Berger ve Calabrese's theory), toplumsal çözülme (social disclosure) ve bunun iletişime yansımasıyla da önyargıların kırılacağı varsayılmaktadır.?Aleviler ve Sünniler arasında benzerlik var mıdır?? sorusundan yola çıkılararak yapılan alan araştırması, alanda yaşayan Aleviler ve Sünniler arasında, temelde önemli benzerlikler olmasına rağmen ekonomik, sosyal, siyasi, coğrafi, psikolojik ve beşeri nedenlerle farklı anlama, yorumlama ve uygulama biçimleri de bulunduğunu göstermiştir. Fakat altı çizilmelidir ki, her dinsel/mezhepsel yaşayış, kendisinden farklı herhangi bir dinle ya da mezheple dahi benzerlikler üzerinden anlamlı bir ilişkiler ağı kurabilir. Böylece benzerlikler toplumsal yaşamı düzenlemekte ve bütünleşmeyi sağlamakta önemli bir araç haline gelebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, I have intented to analyze the similarities, the continuity, the temporality and interaction processes in the cultural life of two societies living in the villages Türkmentokat (Turkmen-Sunni) and Yahnikapan (Turkmen-Alevi). Another main part of the study, ?Discourses,? aims at specifying the level of awareness in the two societies of the similarities between Alevis and Sunnis. In the research on how the similarity is reflected on their communication, it is assumed that similarities will reduce uncertainties (uncertainty reduction derived from Berger and Calabrese's theory) (social disclosure) prejudices will be removed with this having been reflected on communication.Starting with the question ?Is there a similarity between Alevis and Sunnis?? the field work has shown that although there are important similarities between the Alevis and Sunnis living in the field, there are differences in their understanding, evaluation and practices due to economic, social, political, geographical, psychological and human differences. However, it should be known that each sect can form a meaningful web of relations with any religions or sects different from it on the basis of both common and different values. Therefore, differences can become an important structure to arrange the social life and and ensure unification. it is aimed to provide a different view of the Alevi ? Sunni communication and to reinforce the dialogue between the two societies.