Beden muayenesi ve vücuttan örnek alma suretiyle elde edilen delillerin ispat değeri
Evidentiary value of pieces of evidence gathered through the physical examination of the body and through body samples
  1. Tez No: 240648
  2. Yazar: FULYA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Beden muayenesi ve vücuttan örnek alma suretiyle delil elde edilmesi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Türk hukukunda kanuni düzenlemeye kavuşmuştur. Günümüzde teknolojideki gelişmelerin de etkisiyle vücuttan delil elde etme yöntemleri gelişmiş ve ceza muhakemesi hukukunda beden muayenesi ve vücuttan örnek alma suretiyle elde edilen delillerin ispat açısından değerinin ne şekilde belirleneceği konusunda pek çok farklı teori ortaya çıkmıştır. Tezimizin amacı beden muayenesi ve vücuttan örnek alma suretiyle delil elde edilmesinin şartlarını, ispata ilişkin genel kurallar çerçevesinde bu tür delillerin ispat değerini ve konunun bilirkişilik kurumu ile insan haklarıyla ilişkisini ortaya koymaktır. Bunun için öncelikle ispata ilişkin genel kurallar göz önünde bulundurularak konu ispat açısından ele alınacak, sonra da vücuttan delil elde etme yöntemleri açıklanarak, konunun bilirkişilik ve insan haklarıyla ilişkisi ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Gathering evidence through the physical examination of the body and the taking of body samples have been legalized under Turkish law with the Criminal Procedure Code 5271. Methods of obtaining evidence from human body have improved significantly as a result of recent technological development, leading to a number of theories about the central question on how to determine the evidentiary value of pieces of evidence obtained from the human body. The purpose of our thesis is to establish the legal conditions of the methods of gathering evidence through physical body examination and taking of body samples, as well as to specify the evidentiary value of such pieces of evidence according to general rules of evidence and proof and to demonstrate the interrelation of these methods with the institution of legal expertise. In order to achieve this purpose, first the matters arising from evidence law will be resolved, followed by an explanation of the methods of gathering evidence from human body, and a section dealing with various aspects of the matter concerning its relations to legal expertise and human rights.