Türkiye - Avrupa Birliği müzakere sürecinin Türk basınındaki yeri
The place of the negotiation perdiod between Turkey - European Union in Turkish press
  1. Tez No: 240658
  2. Yazar: ANIL NALKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde Türkiye ? Avrupa Birliği müzakere sürecinin Türk basınındaki yeri incelenmiştir.3 Ekim 2005 tarihinde başlayan katılım müzakereleri halen sürmektedir. Bu çalışma kapsamında yapılan basın taramasında zaman ve kaynak açısından sınırlandırmaya gidilerek müzakerelerin başlamasından önceki 1 Eylül 2005 tarihi taramanın başlangıcı, 15 Nisan 2008 tarihi ise bitişi olarak alınmıştır. Basın kaynağı olarak ise Cumhuriyet, Milli Gazete, Milliyet, Radikal, Yeniçağ ve Zaman gazeteleri kullanılmıştır. Bunun yanı sıra; konunun geçmişinin daha iyi anlaşılması ve gelecek hakkında fikir edinilebilmesi amacı ile Avrupa Birliği'nin tarihsel kökenleri ve yapısı, Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerinin geçmişi, müzakere sürecinin yapısı da çalışma kapsamına dahil edilmiştir.Bu tezde, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda yıllardır gerçekleştirdiği aşamalar, hem müzakere öncesinde hem de müzakere sürecinde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeler kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Basın taraması haricindeki bölümlerde gerek kitaplar, dergiler, yayımlanmış seminer ve sempozyumlar gerekse güvenilir internet siteleri kaynak olarak kullanılmıştır.Tez üç aşamalı olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde; Avrupa Birliği'nin genişleme süreçleri, kurumsal yapısı ve Türkiye - Avrupa Birliği İlişkileri ele alınmıştır. İkinci Bölümde; müzakere sürecinin yapısı ve işleyiş şekli incelenmiş ayrıca tezin temelini oluşturan `basın taraması'na beş temel başlık altında yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerinin gelecekteki muhtemel durumu irdelenmiştir.Halen devam eden ve sonuçları önceden kestirilemeyen Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım müzakere sürecinin ne zaman ve nasıl sonuçlanacağı tüm dünyada merak konusudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the place of `the Turkey - European Union negotiation process? in the Turkish press has been studied.The accession negotiations, which started in October 3, 2005, are still progressing. In the press screening, which has been carried out within the context of this study, a limitation of time and resource has been applied and September 1, 2005, a date just before the beginning of the negotiations, has been taken as the start of the screening, and April 15, 2008 as the end. As the press source; Cumhuriyet, Milli Gazete, Milliyet, Radikal, Yeniçağ and Zaman newspapers were used. Besides this; in order to understand the past of the subject and to have a better idea about the future, the historical roots and the structure of the European Union, the history of Turkey and European Union relations and also the structure of the process of accession negotiations have been added to the study.In this thesis, the stages Turkey has achieved on the way towards the European Union membership, the positive and negative advancements experienced before and during the negotiations have been chronologically assessed. In the parts except for the press screening not only books, magazines, published seminars and symposiums but also, trustworthy web sites have been used as resources.The thesis has been prepared in three stages. In the first stage; the enlargement processes of the European Union, the institutional structure and Turkey ? European Union relations have been tackled. In the second part; the structure of the negotiation process and the way it works has been studied, moreover the press screening which serves as the basis of this thesis has been presented here under five base titles. In the third and the last part; the possible condition of the Turkish ? European Union Relations in the future has been scrutinized.It is an issue of concern in the World when and how the ongoing and unpredictable accession negotiation process between Turkey and The European Union will be concluded.