11 Eylül 2001 terör saldırısı sonrası değişen terörizm algısı
The changing perception of terrorism after September 11 Attacks
- Tez No: 240659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA AKGÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Soğuk Savaşın sonra ermesinden sonra dünya siyasetinin gündemini belirleyen en önemli gelişme kuşkusuz 11 Eylül Saldırısı olmuştur.11 Eylül saldırısı sonrası gelişen olaylar en az insanların fiziki varlıkları gibi değerler sistemini de etkilemiştir. Bu durum terörizm algısını doğal olarak değiştirmiştir. Bu saldırı saldırıya maruz kalan devletlerin hem de bu devletlerden etkilenen üçüncü dünya ülkelerinin terör algılayışını değiştirmiştir.ABD'nin bu saldırının faillerini yakalamak için izlediği bu yol (sınırsız güç kullanımı uluslararası hukuku ihlal etme ve insan hak ve özgürlükleri alanını daraltması) bir devlet olarak kendisine faydadan çok zarar getirmiştir.Sonuç olarak bu çalışmanın amacı dünya tarihinde bir milat olan 11 Eylül saldırısı ve akabinde izlenen politikalarla değişen terör algısının sebep ve sonuçları yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Cold War, the most important event directing the world politics is absolutely September 11 Attacks in the USA. The events resulted from September 11 Attacks affected not only phsical existences of people, but also their systems of values. This situation naturally changed the perception of terrorism.September 11 Attacks changed the perception of not only the states which were exposed to attacks but also the states which were affected from the ones exposed the attacks. The ways of USA to find the criminals of attacks ( Usage of unlimited strength, Disobeyence International Rights and Restricting the area of human rights) cause many more dangers rather than benefits for itself.In conclusion, the aim of this thesis is to bring the facts of attacks in front of eyes and make comments and suggestions on general politics of world by focusing on the reasons and results of attacks, and the changing perception of terrorism after September 11 Attacks which is considered as a turning point in the history of world.