Yazılı basında Türkiye-Avrupa Birliği (3 ekim 2005) müzakere sürecine ilişkin haberlerin analizi
Analysis of news in the print media regarding the Turkey- European Union negotiation process (october 3, 2005)
  1. Tez No: 209252
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE ŞIVGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Avrupa Birligi- o dönemki adıyla Avrupa Toplulugu- 1959 yılında yapılan tam üyelik basvurusu ile Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden biri oldu. Avrupa ile iliskiler konusu, 1959 yılından günümüze kadar olan süre zarfında, özellikle konumuz baglamında 3 Ekim 2005'de Türkiye ile müzakerelere baslanması kararının alınmasının ardından hem kamuoyunu hem de basını mesgul eden bir konu haline gelmistir. 3 Ekim tarihi, Türkiye'yi Avrupa Birligi'ne aday ülke statüsünden, Avrupa Birligi ile müzakerelere baslayan ülke statüsüne getirmesi dolayısıyla iliskilere yeni bir boyut kazandırması nedeniyle, yazılı basında genis ölçüde yer aldı. Bu çalısma 3 Ekim 2005 tarihinde Belçika'nın baskenti Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birligi liderlerinin, Türkiye ile 3 Ekim 2005'te müzakerelere baslanması kararının, Türk yazılı basını tarafından nasıl algılandıgı ve kamuoyuna nasıl aktarıldıgı üzerine yapılmıstır. Toplumun gündemde öne çıkan baslıklara iliskin bilgi almada basvurdugu birincil kaynagın basın oldugu hatırlandıgında, yazılı basının toplumun görüs ve düsüncelerini sekillendirmede ne denli ciddi bir role sahip oldugu anlasılmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da en az simdiki kadar gündemde yer alacagı düsünülen ve sonuçları itibarıyla Türkiye'de yasayan herkesin hayatını ilgilendiren Avrupa Birligi ile iliskilerin yazılı basında nasıl yer aldıgı ve basının bu konuda toplumu nasıl yönlendirdiginin anlasılması önem kazanmıstır. Yazılı basında 3 Ekim 2005 tarihi öncesinde ve sonrasında çıkan haberler, içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmistir. Yapılan incelemede, liberal basın anlayısının kabul gördügü günümüz basın dünyasında faaliyet gösteren gazetelerin, AB konusunda analitik görüslere yer vermedikleri; ideolojik bakısları dogrultusunda yanlı bir yayın politikasıyla, toplumu yüzeysel bir bakıs açısı ile belli bir egilime sevk eden, bir yayın politikası yapısı içinde oldugu tespit edilmistir. Tarafsızlık ve objektiflik tartısmalarının geride kaldıgı günümüz basınından beklenen, dayatmacı tavrını bir kenara koyarak sübjektif ilkelilik kavramını benimsemesidir.
Özet (Çeviri)
European Union - European Community, as the title known in that periodbecame one of the most important issues on the agenda of Turkey with the full membership application made in 1959. During the period starting from 1959 till present, especially on October 3, 2005, the relations with Europe have become an issue occupying both public opinion and the press. The date of October 3 gained a new dimension in the relations and presented to a large extent in the print media due to transferring Turkey from the status of member nation for EU to the status of a nation to commence negotiations with Europe. This study has been conducted on how the decision concerning the commencement of negotiations with Turkey made by EU leaders gathering in Brussels, was perceived by the Turkish print media and communicated to public opinion. When it is considered that the media is the primary source the public resorts to in order to obtain knowledge regarding headings in the agenda, it can be understood that the print media has a very significant role in shaping the thoughts and opinions of society. Therefore, the understanding of how relations with the EU which is expected to be on the agenda in the future and which concerns the lives of everyone living in Turkey in terms of its results is presented in the print media and how the media directs the public regarding this issue has gained importance. News in the print media which have been published before and after October 3, 2005 have been analyzed using the content analysis method. In the analysis conducted it has been determined that the newspapers -displaying activity in the media world of today, where the liberal understanding of media is accepted- do not present analytic view regarding EU and they are in a media policy structure which directs the public to a certain tendency with a superficial point of view in accordance with their ideological view. In the printed media of today where neutral and objective discussions have been abandoned, it is expected that printed media set aside its imposing attitude and adopts the concept of having subjective principles.