The docks of the revolution: The struggles of the port workers of Istanbul in the late Nineteenth and early Twentieth century
Devrimin iskeleleri: On Dokuzuncu yüzyıl sonu ve Yirminci yüzyıl başında liman işçilerinin mücadeleleri
  1. Tez No: 240673
  2. Yazar: AKIN SEFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışan sınıfların ve özel olarak da, liman işçilerinin Osmanlı tarihinin kritik dönemlerinden birinin oluşumunda oynadığı role odaklanmaktadır. Burada, 1908 devriminin ve onun tetiklediği işçi sınıfı eylemliliğinin, liman işçilerinin devrimi önceleyen yıllardaki mücadeleleri değerlendirilmeden anlaşılamayacağı ortaya konulmaktadır. İstanbul limanının Avrupalı bir şirketin imtiyazına verilmesiyle birlikte, pek çok liman işçisi işlerini kaybetmenin ve daha genel olarak da, proleterleşme sürecinin yarattığı tehditle karşı karşıya kaldılar. Bu süreç aynı zamanda Ermeni siyasi hareketinin de gelişimiyle çakışmaktaydı. Bu çakışma da çalışan sınıflarla devlet arasında belirleyici bir etki yarattı. Liman işçilerinin gerek doğrudan doğruya kolektif eylemlerle, gerekse Ermeni hareketi dolayımıyla gösterdiği muhalefet Abdulhamid yönetiminin iktidar politikalarını müzakere etmiş, etkilemiş ve dönüştürmüştür. Bu tez liman işçilerinin devlete ve şirketlere karşı mücadelesinin bireysel politikaya dayanan kararlar, stratejiler ve taktiklerle; yalnızca elitlerle işçiler arasında değil, elitlerin ve işçilerin kendi aralarındaki iktidar mücadeleleriyle; ve tepeden inme tanımların işçiler tarafından yeniden müzakere edildiği anlam mücadeleleriyle çerçevelendiğini savunuyor. Buna paralel olarak, bu çalışma liman işçilerinin faaliyetlerini sadece sergiledikleri kolektif eylemler üzerinden değil, gündelik düzeyde mücadelelerini sürdürmek için kullandıkları yasayı manipüle edici ve/veya kriminal faaliyetler üzerinden de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the role of the working classes, and in particular, of the port workers of Istanbul, in the making of a critical era in the Ottoman history. It shows that the Revolution of 1908, and working class activism it triggered, can not be understood without analyzing the struggles of the port workers throughout the decades preceding the Revolution. With the concession of the Istanbul Port to a European company, many port workers came to be threatened to loose their jobs, or more generally, by a process of proletarianization. This process also converged with the development of Armenian political movement, which had a decisive influence on the relations both between the working classes and the state and among the workers. The collective actions of the port workers against proletarianization directly through collective actions, or in mediation with the Armenian movement, negotiated, affected and transformed the power policies of the Hamidian government. The thesis argues that the port workers? struggles against the state and the companies were framed by the decisions, strategies and tactics made according to individual politics; the power struggles not only between the elites and the workers, but also among the elites and among the workers; and also the struggles over meaning, in which the top-down imposed definition were renegotiated by the workers. Thus the thesis not only examines the activities of port workers through the collective actions they displayed, but also through the legal-manipulative and/or criminal actions which they carried on as parts of their struggles at the everyday level.