Putting the city on the map: A social history of football in Trabzon to 1967
Kenti görünür kılmak: 1967'ye kadar Trabzon'da futbolun toplumsal tarihi
- Tez No: 240675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Trabzon kentinde futbolun toplumsal tarihini inceleyen bu çalışma, kentin bugün futbolla kurduğu özdeşliğin köklerini, Trabzonspor adıyla bilinen kent kulübü kurulmadan önceki dönemde aramaktadır. Popüler Trabzon spor tarihi yazımının aksine, kent futbolunun gelişimi, diğer toplumsal ve ekonomik dinamiklerle ilişkisi içinde tartışılmaya çalışılmıştır. Tezde, 1950 öncesi bir orta sınıf uğraşı ve 1950 sonrası popülerleşen bir kitle sporu olarak futbolun, kent için ifade ettiği anlamın sürekliliği saptanmıştır. Bu saptamanın paralelinde, oyuna atfedilen toplumsal işlevin, Trabzon'un sosyo-ekonomik pozisyonu ile yakın ilişki içinde olduğu iddia edilmektedir. Futbol, 1920lerden beri kentin ulusal ölçekte bir kültürel ifade aracı olmuştur. Bölgesel önemini hızla kaybeden Trabzon kenti, futbolu, tahrip olan ?kent onuru?nu onarma bağlamında araçsallaştırmıştır. Bu nedenle, futbol, yalnızca bir spor, bir oyun ya da bir eğlence olarak değil, kenti ülke gündemine taşımanın etkin bir yolu olarak da önemli bir işlev kazanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, kent futboluna olduğu kadar, kentin bizatihi kendi tarihine de ışık tutma amacını taşımaktadır
Özet (Çeviri)
This study, exploring the social history of football in Trabzon, seeks the roots of the identification of the city with football in the period before the establishment of the city club Trabzonspor. Unlike the popular history accounts of sport in Trabzon, this thessis analyzes the development of football in the city by taking into account other social and economic dynamics. The thesis argues that the social meaning of football as a middle-class activity before the 1950s and as a popular mass sport after the 1950s for Trabzon has possessed a persistent character. In line with this, it is argued that the social function attributed to the game is closely bound up with the socio-economic position of Trabzon. Football, since its early inception in the 1920s, has been a means of the cultural expression of the city at the national level. Trabzon as a city experiencing a sharp decline in its former preeminence has instrumentalized football to restore its hurt ?civic pride?. Therefore, football did not only functioned just as a sport, a game or a recreational activity, but it also acquired an important role of carrying the city onto the national agenda. In this context, this study aims to shed light both on the history of football in Trabzon and on the history of the city itsef.