Iron ships and iron men: Naval modernization in the Ottoman Empire, Russia, China and Japan from a comparative perspective 1830-1905
Demir gemiler ve demir adamlar: Mukayeseli bir perspektiften Osmanlı İmparatorluğu, Rusya, Çin ve Japonya'da bahriye modernizasyonu 1830-1905
  1. Tez No: 240676
  2. Yazar: EMİR YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
On dokuzuncu yüzyıl'daki Endüstri Devrimi donanmaları çarpıcı biçimde değiştirmiş; rüzgâr gücüyle hareket eden ahşap gemilerden kurulu filolar buhar gücüyle işleyen zırhlı kuvvetlere dönüşmüşlerdir. Çağdaş bir donanmayı ayakta tutmak için gereken endüstriyel altyapı, yönetim becerisi, mürettebat eğitimi ve finans kapasitesi kat kat artmıştır. Osmanlı İmparatorluğu Endüstri Devrimi seneleri boyunca etkili bir donanma kurmak için çaba göstermiş ve değişen bir başarı oranına sahip olmuştur. Bu çalışmada Osmanlı yönetiminin donanma modernleşme stratejileri, gerek yönetsel gerek sosyal yapıları pek çok yönlerden Osmanlılarla benzeşen Rus, Çin ve Japon İmparatorlukları ile mukayeseli olarak incelenmiş; detaylı monografiler ve konuyla ilgili çeşitli diğer eserler başlıca kaynakçayı oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution of the nineteenth century dramatically transformed navies from fleets of wind-driven wooden ships into steam-propelled ironclad squadrons. The industrial framework, administrative competence, personnel training and financial capability necessary to maintain an up-to-date navy skyrocketed. The Ottoman Empire attempted to maintain a modern fleet throughout the nineteenth century with a varying degree of success. In this thesis, the naval modernization strategies of the Ottoman administration during the years of Industrial Revolution are examined in comparison with those of the Russian, Chinese and Japanese Empires, which shared social and administrative structures similar in many ways by using detailed monographies and various other works related to the topic.