Gemi finansman modeli olarak Almanya'daki denizcilik yatırım ortaklığı (KG) sisteminin incelenmesi ve Türkiye'deki uygulamaları
Reviewing investment partnership system (KG) in marine in Germany as ship finance model and applications in Turkey
- Tez No: 240712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Dünyada kullanılan gemi finansman kaynaklarından yararı makro düzeyde olan bir sistem Almanya'da uygulanan denizcilik yatırım ortaklığı ? Limited Partnership dir. Bu konuda oldukça yol kat etmiş olan Alman sisteminde vergi kolaylığı uygulaması ile bu sistem yabancı sermayeyi ülke ekonomisine çektiği gibi, istihdam sağlamada ve Alman deniz ticaret filosunu güçlendirmede sayısız yararlar sağlamaktadır.İlk bölümde detaylı olarak sistemin tanımı ve özellikleri belirtilmiştir. İkinci bölümde ise Almanya da ki bu sisteme kendi filosu ile dahil olan ilk Türk şirketi Turkon Holding'in izlediği yol ve yapısı göz önüne alınarak sisteme girecek Türk şirketlerinin izleyeceği yol , kurulacak şirket yapıları belirtilmiştir. Son olarak ise anılan sistemin ülkemizde uygulanabilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
KG- Limited Partnership which applied in Germany is the ship financing system which benefits are in macro level in the economy. The German economy whom has a long experience gains many benefits such as motivating foreign capital to the country, maintaining employment and strengthing German merhcant navy with KG system by appying tonnage tax.The system has been explained in the first chapter in details. At the second chapter by considering the way approched and the company systems of the Turkon Holding which is the first Turkish company which joined to the KG system with his own fleet, the system of the companies explained and also steps should be taken in order to modify the same finance way to the turkish economy mentioned as lastly.