Karamanoğulları Dönemi cami ve mescitlerinde yer alan mihraplar
The mihrabs in the mosques and masjids which were built by Karaman Beylik during
- Tez No: 240750
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DENKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmada Karamanoğulları Beyliği'nin hakim olduğu yaklaşık 250 yıllık dönem içerisinde inşa ettirdikleri cami ve mescitlerdeki mihraplar bütün yönleriyle ele alınarak incelenmiştir.Tez; giriş, katalog, değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.İncelenen mihraplardan 21 adedi camilerde, 13 adedi mescitlerde, dört adedi darülhuffazlarda ve bir adedi imarette yer almaktadır.Birinci bölümde; konunun kapsamı, amacı ve önemi, araştırma yöntemi ve konuyla ilgili kaynakların değerlendirilmesi yapılmıştır.İkinci bölüm; tezin kataloğunu oluşturmaktadır. Bu bölümde mihraplar kronolojik olarak bütün yönleriyle ele alınarak tanımlanmıştır.Üçüncü bölümde; Karamanoğulları Beyliği Dönemi'nde inşa edilen mihrapların tamamı; mihrapların yeri ve yapıdaki konumu, malzeme ve teknik, mihrap elemanları ve süsleme başlıkları altında ele alınarak değerlendirilmiştir. Mihrapların yapıdaki yeri ve konumu başlığı altında; mihrapların harimde bulundukları yer ve boyutları, malzeme ve teknik başlığı altında; taş, çini, alçı ve ahşap malzemeler ile bunların yapım teknikleri üzerinde örnekler verilerek durulmuştur. Mihrap elemanları; tepelik, Çevre ve kenar bordürleri, köşelik, kavsara, niş, sütunce ve oturtmalık alt başlıkları altında örnekleriyle ele alınarak bütün yönleriyle değerlendirilmiştir. Süsleme başlığı altında da mihraplarda görülen süslemeler, bitkisel, geometric, yazı, mukarnas ve kalemişi başlıkları altında ayrıntılı olarak ele alınarak incelenmiştir.Dördüncü bölümde ise incelenen mihrapların tasarım, süsleme ve tespit edilen diğer tüm özellikleri ile ilgili bulgular ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout this study, the mihrabs in the mosques and masjids which were built by Karaman Beylik during its sovereignty period of 250 years have been elaborately examined.The dissertation consists of an introduction, a catalog, an evaluation and a conclusion.Of the mihrabs examined at this study, it has been determined that 21 mihrabs are in the mosques, 13 mihrabs are in the masjids, four mihrabs are at darulhuffazs and one mihrab is at imaret.In the first chapter, an evaluation about the scope, the aim and the significance of the topic, research method and the sources concerning the topic has been made.The second chapter includes the catalog of the dissertation. In this chapter, the mihrabs have been characterized in detail in a chronological order.In the third chapter, all the mihrabs which were built at the time of Karamanoglu Beylik have been evaluated under some titles such as The Place and Position of the Mihrabs, Equipments and Techniques, Mihrab Elements and Ornamentation. Under the title of The Place and Position of the Mihrabs, the places the mihrabs have been put at harim and their dimensions have been explained. Under the title of Equipments and Techniques, some equipment such as stone, tile, plaster and wood has been mentioned in accompany with some related examples. The mihrab elements have been elaborately evaluated under the sub-titles of tepelik, contour and side bordures, spandrel (koshelik), kavsara, niche, sutunce and stereobate (oturtmalık). Under the title of Ornamentation, the types of decoration which can be clearly seen on the mihrabs have been explained under the sub-titles of vegetal, geometric, writing, mukarnas and hand-drawn works.In the last chapter, all the findings about design, ornamentation and other characteristics of the mihrabs have been given elaborately.