Şebeke yoluyla pazarlama sistemi ve bir uygulama
Multilevel marketing system and an application
  1. Tez No: 240812
  2. Yazar: ALİ ÇAĞLAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR NAKİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezde son zamanlarda adından sıkça bahsedilen bir pazarlama yöntemi olan Şebeke Yoluyla Pazarlama Sistemi ele alınmıştır. Şebeke Yoluyla Pazarlama Sistemi, firmalara doğrudan tüketiciye ulaşmayı sağlayan, bir rekabet avantajı oluşturan ve birçok firma tarafından kullanılmaya çalışılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Çalışma teorik ve uygulama şeklinde iki kısımdan oluşmaktadır Teorik kısımda çalışmanın ilk üç bölümü yer almaktadır. Bu bölümler; mağazasız perakendecilik: doğrudan pazarlama ve doğrudan satış, şebeke yoluyla pazarlama sistemi ve şebeke yoluyla pazarlama sisteminin etkinliğini sağlayan faktörler ve sistemin uygulanması şeklinde sıralanabilir. İkinci kısımda ise çalışmanın dördüncü bölümü olarak şebeke yoluyla pazarlama sistemini uygulayan bir Türk firmasında konu ile ilgili yapılan anket çalışması ve sonuçları yer almaktadır. Anket, şebeke yoluyla pazarlama yöntemiyle faaliyetlerini sürdüren bir Türk firması olan BioBellinda firmasının üyelerine uygulanmıştır. Bu çalışma, şebeke yoluyla pazarlama sisteminin tam ve doğru anlaşılması için konuyu teorik olarak ayrıntılı bir şekilde açıklamakta ve Türkiye'de şebeke yoluyla pazarlama sistemine üye olan kişilerin bu sistemle ilgili beklentilerini ve algılarını karşılaştırarak sonuçlarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The multilevel marketing system has discussed in this thesis which has mentioned frequently nowadays. The multilevel marketing system is known that a method which providing firms to reach their consumers directly, to creae a competition advantage and trying to use by many firms. This thesis has two parts. These are the theoretical and the research part. There are three chapters in the theoretical part. These are; nonstore retailing: direct marketing and direct selling, the multilevel marketing and the factors that providing the multilevel marketing?s effectiveness, the practise of the multilevel marketing system. An application has been in the fourth chapter of the thesis. An application taken place in the Turkish firm which practice the multilevel marketing system and is called BioBellinda. There is a survey which is applied to members of BioBellinda and it?s results. This thesis explains the subject as theoretical by detailed for the multilevel marketing is understood as exactly and truely. Also this thesis compares the members? expactations and perceptions about the multilevel marketing who live in Turkey and analyses the results.