Lozan'dan günümüze Batı Trakya Türkleri
West-Thrace Turks since treaty of Lausanne
- Tez No: 240919
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti siyasî platformda sık sık birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlardan birisi de Batı Trakya'daki Müslüman-Türk azınlığı ve onlara uygulanan baskılardır. Dolayısıyla Batı Trakya günümüzde de tüm Türk kamuoyunu ilgilendiren hale gelmiş bir konudur. Bu bağlamda, tez üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde; Batı Trakya'nın coğrafî yapısı ve bu bölgenin sosyal ve siyasî durumu tarihî süreç içinde ele alınmıştır. İkinci bölümde; Batı Trakya sorunun ne zaman başladığı, geliştiği, Lozan Barış Antlaşması'nda azınlıkların statüsünün nasıl ele alındığı işlenmiştir. Ayrıca Lozan Barış Antlaşması'nda, Yunanistan ve Batı Trakya Türklerinin hukukî statüsü ve bunun ne şekilde işlediği; Türk-Yunan ilişkilerine değinilmiştir. Uluslararası alanda da Batı Trakya Türklerine ne gibi düzenlemeler getirildiği ve bunların uygulanıp uygulanmadığı tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde; Lozan Barış Antlaşması ve çeşitli uluslar arası antlaşmalarla görünürde hakları güvence altına alınan Batı Trakya Türklerinin günümüze kadar gelen süreçleri değerlendirilmiş ve Türk vatandaşlarımıza karşı yapılan baskılar, burada mevcut olan Türk kimlik ve tarihini silme politikaları ile her yönden uzun yıllar geri kalmaya mahkûm edilişleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada işlenen konulara bakıldığında üzerinde özenle durulması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu konular özellikle: Batı Trakya'nın coğrafi konumunu tespit edebilme, burada yaşayan Türklerin 1913 yılından itibaren yaşam şekillerini anlatabilme, azınlık olarak verdikleri mücadeleler ve kendilerine anlaşmalarla sağlanan hakların neler olduğunu aktarabilme, Yunan Megali İdeanın yayılımcı politikası ve bunun Türkiye ile olan ilişkilerindeki etkilerini belirtebilme, iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl bir yapısal özellik gösterdiğini saptayabilme ve gerçekçi çözümler getirebilme ile Batı Trakya'nın nüfusu hakkında bilgi verebilme, Türk azınlıklarına antlaşmalarla sağlanan hakların ve bunların uygulanıp uygulanmadığını açıklayabilmedir. Türkiye'nin Lozan Antlaşması ile azınlık olarak tanıdığı Türkler, Batı Trakya Türkleridir. Azınlık statüsünün getirdiği haklarını kullanmaya çalışan Batı Trakya Türkleri, geçmişten günümüze kadar çok uğraşmış, ancak bu çabalarının çoğundan ne yazık ki bir sonuç elde edememiştir. Bu süreç içerisinde yaşananları tezde ortaya koymak amacıyla basılmış bilimsel kitap, makale, tez, sunu, gazete, dergi ve internet sitelerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Edirne'deki Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Ankara'daki YÖK Tez Merkezi, Hacettepe, Ankara, ODTÜ ve Gazi Üniversiteleri Kütüphaneleri ile Batı Trakya Derneği Ankara Şubesi, İstanbul'da yer alan Marmara Üniversitesi Kütüphanesi'nden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Republic and Greece often meet many problems in political platform. One of these problems is Muslim-Turk minority West-Thrace and the pressures they were exposed to. So, West-Thrace is a subject-matter which involves whole Turkish public nowadays. In this connection, the thesis consists of three sections: In the first section, the geographical conditions and social and political situation of this region are taken into consideration within historical process. In the second section, when west-Thrace problem began and developed and how statue of minority in Treaty of Lausanne was taken into consideration are worked on. Also, in Treaty of Lausanne, legal statue of Turks from Greece and West-Thrace and how this matter Works and also Turkish-Greek relationships are emphasized. It is fixed that what kinds of regulations are brought for West-Thrace Turks in international area and whether these regulations are carried out or not. In the third section, the process of the rights of West-Thrace Turks; which seem as if they were under security, is evaluated. And it is also tried to explore the pressures which Turkish people exposed to, the politics based on removing Turkish identity and history off and their condemnation to regression in many ways for a long time. When considering the subject worked in the study, the necessity of emphasizing on this matter carefully appears. These subjects are especially:: being able to fix geographical position of West- Thrace, to Express life-styles of Turkish people here since 1913, to narrate their struggles as a minority and what kind of rights they had by treaties, to indicate the imperialist policy of Greek Great Idea and its effects on the relationship with Turkey, to fix what kind of qualities the relationship between these two countries have , to give information about West-Thrace population by bringing realistic solutions and to explain whether the rights given to Turkish minority by treaties are carried out or not. Turkish people; who are known as minority by Turkey with Lausanne Treaty, are West- Thrace Turks. West-Thrace Turks; who try to use of the rights that are brought by the statue of minority, has struggled much from the past to present, but unfortunately they got no solution. In this process, it has tried to reach the scientific books, essays, thesis, newspapers, magazines and net sites in order to explore the experiences they had. It has been made use of the central libraries in Trakya University, YOK Thesis Centre in Ankara, libraries in Hacettepe, Ankara, ODTU and Gazi Universities, Ankara Department of West-Thrace Assembly and library of Marmara University in İstanbul.