Yunan Parlamentosu'nda görev yapmış Batı Trakya Türk milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (Lozan'dan günümüze)
Western Thrace Turk mps who served in the Greek Parliament and their political activities (From Lausanne to present)
- Tez No: 368336
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Batı Trakya Bölgesi üzerinde yaşayan Müslüman Türk Azınlığı siyasi faaliyetleri ile yakın tarihin incelemeye açık konularından biridir. 1919 yılından sonra bölge Yunanistan yönetimine geçmiş ve burada yaşamakta olan Müslüman Türkler de, Lozan Antlaşması ve diğer uluslararası antlaşmalarla Yunan siyasi hayatında var olmaya başlamışlardır. Batı Trakya Müslüman Türkleri, Yunanistan'ın içinden geçtiği tüm siyasi meselelerde ülkenin vatandaşları olarak yer almışlar ve parlamenter sistemde her zaman temsilcileri ile hazır bulunmuşlardır. Batı Trakya'nın Yunan idaresine girmesinden günümüze kadar Yunanistan'da 32 genel seçim ile Yunan Parlamentosu oluşturulmuştur. Batı Trakya Türkleri ise oluşturulan bu 32 dönemin 31'inde kendi bölgelerinden seçtikleri 41 Türk milletvekili ile parlamentoda yer almıştır. Doksan dört yılı kapsayan bu siyasi temsil Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın tarih akışına uygun olarak şekillenmiştir ve azınlık milletvekilleri de bu tarihi akışın yönünü bize göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The political activities of the members of the Western Thrace Muslim Turkish Minority is one of the topics open to scrutiny in recent history. After 1919, the region came under the rule of Greece and Muslim Turks who live here began to exist in the Greek political life with the Lausanne Treaty and other international agreements. Muslim Turks of Western Thrace have taken place in all political issues that Greece is going through as the country's citizens and been always present in the parliamentary system with their representatives. Since Western Thrace coming under the rule of Greece, Greek Parliament have been ocured with 32 general elections. Western Thrace Turks have taken place in the parliamentary in 31 of 32 periods with 41 Turkish MPs who they chose from their own regions. This political representation which is covering ninety four years that has been shaped according to the history flow of Western Thrace Turkish Minority and minority Mps shows us the direction of this history.