Bilecik ili ağız incelemesi
Accents of the county and borough of Bilecik
- Tez No: 240998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZDARENDELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 988
Özet
Yapılan bu çalışma, Bilecik ili ve İlçeleri Ağızlarını temel almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metinler?, ?Sonuç?, ?Sözlük? ve ?Kaynakça? kısmından oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Bilecik'in tarihi hakkında bilgi vermekle birlikte; bölgenin coğrafi ve etnik yapısı hakkında da bilgiler verilmiştir. ?İnceleme? kısmında Bilecik İli ve İlçeleri ağzının fonetik ve morfolojik yapısı incelenmiş; örneklerle desteklenmiştir. ?Metinler? kısmında derlenen 68 metin transkripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. ?Sonuç? kısmında Bilecik İli ve İlçeleri ağzının önemli görülen fonetik ve morfolojik özelliklerine değinilmiştir. ?Sözlük? kısmında Bilecik İli ve İlçeleri ağızlarından toplanan metinlerde geçen, sözlük maddesi oluşturabilecek nitelikte kelimeler açıklanmıştır. ?Kaynakça? kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research s mainly comprised of accents of the county and borough of Bilecik. The thesis consists of ?Introduction?, ?Research?, ?Texts?, ?Conclusion?, ?Dictionary? and ?Bibliography? sections. Along with the information about the history of Bilecik in section of ?Introduction?, the information about the geography of th region and etnics of the region have been mentioned. In ?Research? part, phonetic and morphological structure of the accent of the county and borough was examined, Bilecik was inspected and supported by illustrations. Compiled in the section of ?Text? the 68 texts have been written in transcription alphabet. In the part of ?Conclusion? the most important phonetical and morphological features of county and borough Bilecik dialect were stated. In ?Dictionary? part the words which were collected from county Bilecik dialects that has quality to from a dictionary item were described. In ?Referance? part the identification of Works used for thesis were described.