Finite difference modelling of the Myger-Jaber-um essurab plain area North Jordan
- Tez No: 24102
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
iv ÖZET Bu çalışma, üç boyutlu sonlu farklar modelleme tekniğinin Kuzey Ürdün'de bulunan Yarmouk Havzasının bir alt havzası olan Sama-Myger Al Sirhan- Um Essurab alanına uygulaması olarak sunulmuştur. Bu çalışmada kullanılan veriler NRA arşivi ve Ürdün Su Bakanlığı'ndan toplanmıştır. Bu veriler model programında girdi bileşen olarak kullanılmışlardır. Genel olarak, alan yarı kurak iklim özelliklerine sahiptir. İnceleme alanında hidrolojik amaçlı meteoroloji istasyonları kurulmuştur. İnceleme alanında, yeraltısuyu olanakları 1979 yılında Wishah ve 1990 yılında Kuzey Ürdün Proje Ekibi değerlendirilmiştir. Çalışma alanında ekonomik açıdan ve yakın gelecekte gerçekleştirilmesi düşünülen planlan açısından yeni yöntemlerin uygulanması zorunluluğu vardır. Toplanan verilere göre, uygulanan model ve sonuçları yukarıda adı geçen ekibin bulduğu sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
aıı ABSTRACT This study is introduced as a triable application of the three dimensional finite difference modelling technique on Sama-Myger Al sirhan-Um Essurab area, as a sub-basin from the Yarmouk Basin in north Jordan. In this study, the basic data were collected from the N.R.A. files and the Water Ministry of Jordan. These data were used as an input element for the modelling program. Generally, the area is a semi-arid area, some of the meteorological stations were built for hydrological objectives in the study area. The evaluations of the groundwater availability in the study area, have been carried out by Wishah, 1979, and recently in a report by the North Jordan Project Team, 1990. The great demand to apply new methods and developed the results to face the economical and the near future plans, in the study area. According to the collected data, our model built and its results were compared with the model of that Team.