Finite difference modelling of the Adana (Turkey) Plain groundwater basin
Adana (Türkiye) Ovası yer altı suyu havzasının sonlu farklar yöntemiyle modellenmesi
  1. Tez No: 5454
  2. Yazar: TÜRKER KURTTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada üç boyutlu, modüler, sonlu farklar yeraltı suyu modeli Adana ovası yeraltısuyu havzasına uygulanmıştır. Programda esas alınan akım eşitlikleri süreklilik denkleminden türetilmiş, zamana bağlı akım koşulları kullanılarak basınçlı akifer koşullarına uyarlanmıştır. Zamana bağlı benzeşt irmede asıl amaç, ilksel yük dağılımı ve sınır koşulları verildiğinde belirli bir süre sonundaki yük dağılımını sağlamaktır. Model içinde kuyuların, beslenim/bosal im değerlerinin, nehirlerin, drenlerin, buhar laşma-ter lemenin ve sınır koşullarının yük değişimine etkileri benze ştir i leb i lir. üç boyutlu yeraltısuyu modeli, sonlu farklar tekniği kullanılarak Adana Ovasındaki basınçlı akiferin bir kesimine uygulanmıştır. Akiferin hidro jeolo j i k özellikleri belirlenmiş ve elde edilebilen veriler model sahasına uygulamak amacı ile derlenmiştir. Model çalışmaları, Eylül-19B0-Kasım 1981 dönemine ait kal ibrasyonun yapılması ve yeraltısuyu depolaması üzerinde kuyu boşalımının etkisinin incelenmesi çalışmalarını kapsamak t ad ır Kasım-1981 ayma ait yüklerin kal ibresyonu, beslenme ve boşalım miktarlarının düzeltilmesi ve akifer parametrelerinin dağılımının belirlenmesi ile yapılmıştır. Benzeştirme sonucunda gözlenen ve hesaplanan yük değerleri arasında oldukça iyi bir uyumluluk elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler :Sonlu farklar Modelleme, Yeraltısuyu, Basınçlı akifer, Nümerik yöntemler, Adana Ovası
Özet (Çeviri)
In this research, a modular three-dimensional finite difference groundwater model is applied to the Adana Plain groundwater basin. The governing equations used in the program were originally derived from the continuity equation and modified for confined aquifer condition by utilizing transient flow conditions. The objective of transient simulation is to predict head patterns at successive times when given the initial head distribution and the boundary conditions. Recharge/discharge rates, rivers, drains, evapotranspirat i on and boundaries affecting the head change can also be simulated within the model. The three dimensional groundwater model is applied to a portion of the confined aquifer in the Adana Plain using finite difference techniques. The hydrogeolog i cal properties of the aquifers ere determined and all the available data are compiled to apply "the model. Simulation studies cover, the calibration of the heads for the period September 1980 through November 1981 and investigation of the effects of variable pumping rates on the groundwater storage. Calibration of the heads for November-1981 is accomplished by adjusting the stress rates and aquifer parameters. Then simulation is accomplished by means of observed head distribution for the period between September 1980 and November-1981. The simulation has shown a very good fit between the calculated and the observed head values.Key words : Finite difference, Modelling, Groundwater, Confined aquifer, Numerical methods. Adana Plain,