Sigorta hasar eksperlik faaliyetlerinin sigorta işletmelerine hasar maliyetleri açısından etkileri
Effects of damage insurance expertise activities on insurance companies in terms of damage costs
  1. Tez No: 241026
  2. Yazar: KIVANÇ BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sigorta işletmeleri, uzmanlık alanları içine giren riskleri yüklenen kuruluşlardır. Bu riskler gerçekleştiğinde telafisi çok güç olan ya da hiç mümkün olmayan ekonomik çöküntülere ve kayıplara neden olmaktadırlar. Sigortalılar, sigorta poliçeleri ile meydana gelebilecek risklere karşı kendilerini güvence altına almakta, böylece risklerin gerçekleşmesi sonucu ekonomik kayıplara uğrayarak topluma yük olmadan, huzurlu ve güvenli bir hayat sürdürmektedirler. Sigorta işletmeleri, riskler gerçekleştiğinde, hasarları tazmin ederek, telafi yoluna gittiğinden, ekonomik çöküntü ve değer kayıplarını bazen etkisini hissettirmeden, bazen kısa bir süre hissettirdikten sonra düzeltmek şeklinde olsa dahi, sonunda mutlaka telafi olanağı yaratırlar.Sigorta işletmeleri için ödenen tazminatlar şirketin en büyük maliyet kalemini oluşturmakta, aynı zamanda şirketlerin finansman yapılarını da etkilemektedir. Hasar ödemelerindeki artış, sigorta poliçelerinin fiyatlarını etkileyeceği gibi, sigorta şirketinin, reasürans anlaşmalarını daha yüksek bedellerle yapmasına, hatta reasürör bulamamasına neden olabilmektedir. Bu nedenledir ki, sigorta işletmeleri hasar maliyetlerini kontrol altında tutarak hasar/prim oranlarının düşük olmasına dikkat etmektedirler.Sigorta işletmeleri, hasarları tazmin ederek onları tekrar ekonomiye sunarken, bazı sektörlerin de (oto tamir, beyaz eşya, cam v.b.) sürekli canlı kalmasını sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmakta, diğer taraftan topladığı primlerden hasar olarak ödemeyip, bünyesinde tuttuğu fonları yatırımlara kanalize ederek ülke ekonomisinin kalkınmasında da rol almaktadırlar. Bu özelliklerinden dolayıdır ki, sigorta işletmeleri, ülke ekonomisinde etkin roller üstlenerek ekonomilerin genel kurumları haline gelmişlerdir.Risklerin gerçekleşmesi ile oluşan hasarlar ekonomik kayıplara neden olmakta, sigorta işletmelerinin fon yaratma ve ekonomik kayıpları en kısa sürede yerine koyması sonucunda gerçekleşen risklerin ülke ekonomisine etkileri azalmaktadır.Sigorta eksperleri hasar maliyetlerinin minimize edilmesi konusunda yoğun mesai harcamakta, sektörde etkin rol oynamaktadırlar. Kayıpların azaltılması ve sigortalıların ekonomik yüklerinin giderilmesi ile kaybedilen işgücü, sermaye ve diğer kaynaklar tekrar ekonomiye kazandırılarak gelir dağılımı kısmen de olsa düzeltilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance companies are firms that undertake the risks within their profession. Once these risks come true, they will lead to economical depositions and losses of which compensation is hard or impossible. Ones carrying an insurance cover themselves secure by policy of insurance against possible risks, and tey won't be a burden to the society by experiencing economical losses as a result of realization of risk. They live a peaceful and safe life. Insurance companies create a certain possibility of compensation by compensating the losses when risk come true, sometimes without a feeling of loss or sometimes fixing the loss after a short period.Compensations paid for insurance companies are the biggest cost item for companies, and at the same time can effect the financial structures of firms. Increase in damege payment, either can effect the prices of insurance policies and leads to more expensive reassurance agreements, even causing companies not to find reasurrer. Therefore, insurance companies pay attention to keep the damage\contribution rates low by keeping damage costs under control.Insurance companies recycle losses to the economy by compensating them, contribute to economy by providing some certain business (auto repair, white goods, glass etc.) areas keep alive, also by having a role in developing the country economy by canalizing the funds within its structure to investmentss by not only making payment against losses. Because of these specifications, insurance companies become the general institutions of economies by having active role in country economy.Damages occuring with realization of risks cause economical losses. The affects of realized risks to the economy decrease with insurance companies' creations of funds and compansations within the shortest period.Insurance experts have an active role by spending overtime works about minimizing damage costs. Income distribution could be fixed -even partially- by regaining the lost labor force, capital and other sources to the economy with increasing the losses and defecting the economic burdens.