Keman eğitimi ve viyola eğitimi arasındaki benzerlikler ve farklılıkların karşılaştırmalı araştırması
The comparative search of the similarities and the differences between violin and viola education
  1. Tez No: 241042
  2. Yazar: FETHİYE BAŞDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHRA MANSUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada Keman ve Viyola enstrümanlarının fiziksel oluşum sürecinden başlanarak Keman ve Viyola eğitiminin teknik açıdan benzerlikleri ve farklılıkları incelenmiş ulaşılan sonuçlardan yola çıkılarak öneriler oluşturulmuştur. Keman ve Viyola eğitimi bireysel bir eğitim ve öğretim programı uygulanarak gerçekleştirilir.Elde edilen bulgular çesitli sanatçı ve eğitimcilerin yayınladıkları bildiriler ve metodlardan yaralanılarak bu bilgiler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Ayrıca bu görüşler doğrultusunda öneriler sunulmuştur.Viyola ve Keman tekniklerini birbirinden ayıran bir çok faktör vardır. Her iki çalgı büyük ölçüde benzerlik göstermelerine karşın hassas ve ince farklılıklara sahiptir.Yapılan araştırmada tüm bu benzerlikler ve farklılıkların karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmada, genel olarak keman eğitimi ve viyola eğitiminin arasındaki benzerlikler ve farlılıklara değinirken, kemandan viyolaya geçişte yaşanan güçlükler ve bu güçlükler karşısında alınacak önlemler ve sergilenecek yaklaşımlar da betimlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu durumun viyola eğitimine yansımalarının da incelenmiş ve çözüm önerileri öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, starting with the physical development process of the violin and viola instruments, the similarities and differences in violin and viola education in technical respects have been observed and suggestions have been laid with regard to the results that are reached.Violin and viola education can be realised by means of an individual teaching and training programme.The data this research contains has been attained by means of analysing the articles and methods put forward by prominent artists of this field, and the information included has been arranged properly with regard to the concept.In addition, a number of suggestions have been laid in respect to the different views examined.There are many aspects distinguishing the technics of violin and viola.Even though both instruments imply a similarity to a large extent, at the same time they have sensitive and subtle differences which are aimed to be analysed comparatively.In this research, while referring to the similarities and the differences between violin and violaeducation in general, the difficulties experienced when passing from violin to viola, and the pertinent approahes and the measures to be taken in order to overcome these difficulties have been intended to be depicted.Besides, the reflection of this situation on viola education has been aimed to be examined.