Türkiye'de kentsel dönüşüm uygulamalarında yerel yönetimlerin rolü: Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of the local authorities on the urban regeneration in Turkey: Great Bursa municipality example
  1. Tez No: 241045
  2. Yazar: SENEM DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kentsel Dönüşüm'ün temelleri Avrupa'da Sanayi Devrimi ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında atıldığı kabul edilmektedir. Avrupa'da Sanayi Devrimi ile kentlere yoğun göçler olmuş böylece kentlerde sefalet yuvası adı verilen alanlar oluşmuştur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ise savaş nedeniyle pek çok kentte büyük hasar meydana gelmiştir. İşte bu nedenlerden ötürü Avrupa'da Kentsel Dönüşüm projeleri uygulanmaya başlanmıştır. Avrupa'da sefalet yuvalarının ve savaşın izlerinin silinmesi için başlatılan Kentsel Dönüşüm uygulamaları ülkemizde Ankara'da oluşan gecekondu sorununu çözmek için 1948 yılında çıkartılan ?Ankara'da Belediye ve Devlete Ait Arsaların Mesken Yapacaklara Tahsisi Hakkında 5218 Sayılı Kanun? ile başlamıştır.Ülkemizde ilk kez Ankara'da uygulanan Kentsel Dönüşüm projeleri, gecekondu alanlarında, kent merkezlerinde, sanayi alanlarının kent merkezlerini terk etmesi sonucu oluşan alanlarda, olası bir afetten en fazla zarar görebilecek alanlarda uygulanmaktadır. Kentsel Dönüşüm Projeleri ülkemizde genellikle gecekondu alanlarında, tarihi yapıların bulunduğu alanlarında son yıllarda canlılıklarını kaybetmiş kent merkezleri ile sanayi alanlarının kent merkezlerini terk etmesi sonucu oluşan alanlarda uygulanmaktadır. Kentsel Dönüşüm Projeleri kentsel koruma, kentsel iyileştirme, kentsel yenileme, kentsel yenileşme, kentsel yeniden canlandırma ve soylulaştırma yöntemleri kullanılarak uygulanmaktadır.Bu çalışmada Bursa ilinde uygulanan Kentsel Dönüşüm Projelerine yer verilmiş ve bu projelere yerel yönetimlerin bakış açıları ile ilgili anket çalışması yapılmıştır.Yapılan bu anket çalışmasında Bursa'da yerel yöneticilerin Kentsel Dönüşüm ile ilgili düşüncelerinin yanında Bursa ilinde en fazla uygulanan Kentsel Dönüşüm yöntemi ve en fazla Kentsel Dönüşüm uygulanan alanlar ile ilgili bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an agreed opinion that Urban Regeneration was founded upon Industrial Revolution and World War II. With the Industrial Revolution, there were excessive migrations to cities and there were poverty area formation in the cities. There were also many damages in the cities after World War II. These were the reasons why the Urban Regeneration projects have been founded. In Turkey, the Urban Regeneration projects, which were establish to wipe Word War`s and poverty area?s marks away in Europe, have first founded to conclude `?squatter-illegally built house?? issue in Ankara, with the acceptation of the act `?About Land Belong to The Municipality and The State in Ankara, Given to New Habitants?? in 1948.In Turkey, Urban Regeneration projects are generally being implemented in city centres, historical urban areas, industrial areas, the areas, where abandoned and where may get effected by the act of God. In Turkey, Urban Regeneration projects are being implemented in the form of Urban Conservation, Urban Rehabilitation, Urban Re-design, Urban Re-planning and Urban Transformation.In this work, the Urban Regeneration Projects which have been implemented in Bursa are given and surveys about local administrator?s point of view to these projects are conducted. With these surveys, besides local administrator?s opinions about Urban Regeneration in Bursa, also the information about most common implemented Urban Regeneration forms in Bursa and what sort of area these regeneration projects implemented in have been assembled