Cevher hazırlama cihazları malzeme dengesinin bilgisayarla hesaplanması
  1. Tez No: 24107
  2. Yazar: CELALEDDİN CENGİZ PİLEVNELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
TV ÖZET Bir cevher hazırlama cihazının etüdünde ve model lemes inde kütle ko- runumunu saklayacak verilerin elde edilmesi gerekmektedir. Bu veri ler, hem doğal farklılıklar, numune alma hataları, cihaz okumaların- daki güvensizlikler ve laboratuvar anal izlerindeki hatalardan dolayı gerçek değerlerden sapmakta, ve hem de bilinmeyenleri çözmek için gerektiğinden fazla miktardadır. Bundan dolayı, verilerin en az hata verecek şekilde kullanımını sağlayacak bir optimizasyona ihtiyaç vardır. Bu çalışmada malzeme dengesi eşitliklerini sağlayacak güve nilir değerler, tek bir cihaz için 10 (on) kol ve 10 (on) analiz de ğeri üzerinden hesaplanabilmektedir. Başlangıçta, analiz değerleri sabit kabul edilerek malzeme dengesi es itlikler indeki hata paylarını minimum düzeyde tutacak akis kolu miktarları en küçük kareler yönte miyle bulunmakta; daha sonra bulunan bu akis kolu miktarlarına göre analiz değerlerinin malzeme dengesi eşitliklerini sağlayacak şekilde düzeltmeleri yapılmaktadır. Malzeme dengesi kısıtları altındaki ku- adratik amaç fonksiyonunun akis kolu miktarlarının belirlenmesini sağlayacak çözümünde, Lagrange çarpanları yöntemi kullanılmıştır. A- kıs kolu miktarlarının belirlenmesinden sonra aynı yöntemle malzeme dengesi eşitliklerinin kısıtlaması altında analiz değerlerinde yapı lacak düzeltmelerin kareleri toplamı minimize edilmiştir. Ayrıca ge liştirilen yöntemin PASCAL dilinde bilgisayar programı (MALDEN) ha line getirilmiş kodu ekte verilmektedir. Program akis kollarını he sapladıktan sonra analiz değerlerini düzeltmekte ve sonuçta akis ko lu miktarlarını, düzeltilmiş analiz değerlerini ve metalurjik denge çizelgesini görüntülemektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In evaluation or modelling of a mineral processing unit it is neces sary to obtain the data to satisfy the mass conservation equations. Since the data obtained from plants or process units are redundant and erroneous due to natural disturbances, sampling errors, unreli able instrument measurements and laboratory analyses inaccuracies they must be corrected. In this study, the reliable values which satisfy the mass baslance equations can be calculated for a process ing unit dealing with upto 10 (ten) flow streams and 10 (ten) analy ses. At first, assuming the analyses are correct, by a least squares adjustment procedure the best fit flow rates are found from the min imisation of errors on mass conservation equations. Afterwards, analyses values are corrected according to these flow rate values under the constraint of mass balance equations. Lagrange method was used in solution of the quadratic objective function under the con straints of mass balance equations to determine the flow rate val ues,. After the determination of the flow rates, the squared summa tion of adjustments to be made on analyses values are minimised through the same method under the constraints of mass balance equa tions. The algorithm using the developed technique was coded in PAS CAL as a computer program: MAIDEN. The program, following determina tion of the flow rates, calcutates the adjustments to be made on the analyses and outputs the flowrates, adjusted values of the analyses and metallurgical balance table on the screen.