İnsan kaynakları yönetiminde iş güvencesi ve konuyla ilgili yapılan bir araştırma
Job security in human resources management and a work related to the subject
  1. Tez No: 241090
  2. Yazar: ÖZERK DIĞIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Günümüzde küreselleşme ve artan rekabet nedeniyle değişen sosyo-ekonomik koşullara ayak uydurabilmek amacıyla örgütler; küçülme ve yeniden yapılanma ile birlikte, esnek çalışma düzenlemeleri, özelleştirme, dış kaynak kullanımı ve taşeron uygulamalarına yönelmişlerdir. Bunun neticesinde, geçmişte örgütler ile çalışanlar arasında var olan psikolojik sözleşme ortadan kalkmış, çekirdek iş gücü dışında, çalışanlara sağlanan iş güvencesi garantisi sona ermiştir. Ayrıca, ekonomik durgunluk ve krizler, işyerlerinin kapanmasına, işsizliğin artmasına, çalışanların; statü ve ücret kayıplarına, artan performans baskısına ve işsizlik tehlikesine maruz kalmalarına neden olmuştur. Tüm bu gelişmeler; belirsizlikleri arttırmış, iş güvencesi çalışanlar açısından hayati bir konu haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı, çalışanların iş güvencesinden memnuniyetlerinin örgütsel bağlılıkları, iş stresleri ve işten ayrılma eğilimlerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırma verileri, gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeden elde edilmiştir. Yapılan analizlere göre, çalışanların iş ve iş güvencelerinden memnuniyetleri ile; örgütsel bağlılıkları arasında pozitif, iş stresi ve işten ayrılma eğilimleri arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, çalışanların iş güvencesi algılarında; istihdam biçimleri, sendikal güvenceleri ve yaşları açısından farklılıklar tespit edilmiştir.Günümüzde iş güvencesi, birçok çalışan açısından ücret beklentisinden daha önemli bir konu haline gelmiştir. Çalışanlarının beklentilerine önem veren örgütlerin etkinlik ve verimlilik düzeyinde önemli kazanımlar sağlayacağı dikkate alındığında, iş güvencesi konusuna gereken önemin verilmesi ile önemli sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the organizations which were established to keep up with chancing socioeconomic situations due to globalization and increasing competition; tended to flexible working regulations, corporation, outsourcing and subcontractor practices with decrement and reconstruction. As a result of these studies, the psychological agreement which exist in the past between organizations and employee removed, except cure job security and job security guarantee which was supplied for employee expired. Additionally, economic recession and crisis caused to sustaining closure of establishment, increasing of unemployment, employee?s lost of statue and salary, accelerating performance stress and unemployment risk. All that progressions; increased uncertainty, job security became matter of life or death for employee.The purpose of this observation; is to analyze organizational commitment in pleasure of worker?s job security, working stress and effects to release thought. Observation data were acquired from a business which is active in food sector. According to analyses, there was a positive relation between worker?s pleasure of their job security and organizational commitment, negative relation between job stress and organizational intention to leave. Additionally, in direction of determined fundamental factors and demographic variants significant differences confirmed in workers? sensation in job security.Nowadays job security became more important than salary expectation for lots of worker. When considered that the organization?s which cares the workers? expectations, activity and efficiency level provide important increase; it is thought that important results can be acquired about job security was cared.