Tarihi çevre korumanın yönetsel boyutu ve yerel yönetimlerin sorumlulukları: Selimiye Camii alan yönetimi örneği
Managerial aspect of historical area conservation and responsibilities of local governments case study: Selimiye Mosque area management
  1. Tez No: 241096
  2. Yazar: YAŞAGÜL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, `'Kentsel Tarihi Mekânların'' korunmasının yönetsel boyutu incelenmektedir. Neyi ve neden koruyoruz sorularına verilen cevaplarla başlanan çalışmada, korumanın toplumsal kalkınmanın ve kültürel sürdürülebilirliğin ortasında bir eylem olduğu ortaya konulmuştur. Sonrasında ise korumada yönetsel boyutu oluşturan ``Alan Yönetimi'' ele alınmıştır.`'Koruma'' ve `'yönetim'' gibi iki ayrı temel üzerine kurulu olan alan yönetimi kavramının anlaşılması için, kavramın koruma teorisi içindeki gelişim sürecinin incelenmesi önem arz etmektedir. Ulusal mevzuatımıza 2005 yılı sonunda yapılan yasal değişiklikler ile giren alan yönetiminin, kentsel mekâna uygulanmasına dair bir örnek henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışma içinde alan yönetimi oluşturulması sürecine açıklık getirmek için UNESCO'nun ve iç mevzuatımızın öngördüğü etaplama ve planlamalara birlikte değinilmiştir.Çalışmanın son aşamasında ise Edirne Selimiye Camii Alan Yönetimi hazırlık çalışmaları, kentsel tarihi alanların korunmasında yönetsel sürece örnek olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conservation of the historical urban areas is being examined. The area management concept, which is the managerial dimension of the conservation, is being analyzed after presenting that conservation is an activity, stated in the middle of social development and cultural sustainability.To understand the area management concept which is grounded in both conservation and management, it is important to study the development progress of the concept in the greater theory of the conservation. There is not any implemented example of a conservation area management in Turkey since it has entered our legislation system in 2005. Thus in this study it is being referred to both national law codes and UNESCO acts for clarifying how to constitute area management and area management plans.In the last phase of the study, the preparatory works of Edirne Selimiye Mosque Conservation Area Management is being analyzed as an example of managerial dimension of a historical urban area conservation progress.