Economic ıntegration process and foreign direct ınvestment: The case of Turkey-EU relations
- Tez No: 241119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Avrupa Birliği ile ekonomik entegrasyonun Türkiye'ye yönelik yabancı sermaye yatırımlarını artıracağı öngörülmektedir. Söz konusu durum ekonomik entegrasyon ile ilgili geniş litaretür tarafından da Kabul edilmektedir. Ancak, Avrupa Birliği ile gümrük birliğini tamamlayarak Avrupa pazarına erişim sağlayan Türkiye'nin yabancı sermaye girişleri ile ilgili göstermiş olduğu performans idda edilen durumun tersini göstermektedir. Türkiye'ye giren yabancı sermaye oranı beklenenin çok altında kalmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecinin Türkiye'deki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına etkisinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda, tez çalışması Türkiye'nin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına ilişkin göstermiş olduğu düşük performansın nedenlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is generally accepted in Turkey that the acceleration of economic integration with the EU would increase the inflow of FDI in Turkey. This has also been an argument in accordance with the huge literature in the field of regional integration that accepts the existence of the positive effects of regional economic integration on foreign direct investment. However, Turkey?s performance in attracting the FDI has largely been disappointing despite the success in the establishment of custom union with the EU which makes Turkey a part of European regional market. The level of inflows has stayed much below the expectations. The subject of this study is to analyze the effects of the process of Turkey?s integration with European Union on the foreign direct investment in Turkey and the study attempts to find out the reasons behind the low performance of Turkey.