Türkiye' de sosyal devlet harcamalarının gelişimi (1980 ? 2006)
The development of social government spending in Turkey (1980-2006)
  1. Tez No: 241140
  2. Yazar: YAVUZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal refah uygulamalarının kökenleri oldukça eskilere dayanmasına karşın, günümüzün gelişmiş batılı sosyal refah devletleri ancak 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmaya başlamışlardır. 1. Dünya Savaşı, 1929 Buhranı ve 2. Dünya Savaşının getirdiği ekonomik ve toplumsal sorunlar, devletlerin toplum hayatını ilgilendiren olaylar karşısında seyirci kalamayacağını, gerektiğinde iktisaden güçsüzlerin lehine sosyal alana karışmasını mecbur kılmış; bu ise sonuçta 2. Dünya Savaşı sonrasında ?sosyal devlet? ya da ?refah devleti?nin hızla gelişmesine yol açmıştır.1970'li yılların sonlarından itibaren dünyada meydana gelen ekonomik, sosyal, politik ve kültürel alandaki gelişmeler ise sosyal refah devletinin gelişimini sınırlandırmış ve zaman içinde sosyal refah devletinin geleceği hakkında tartışmalar gündeme gelmiştir. Bu çerçevede, özellikle 1980'li yıllarda klasik liberalizmin yeniden yükselişi ve giderek artan globalleşme sosyal refah devleti uygulamalarını, sosyal harcama ve bunların finansmanının yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmıştır.Dünyadaki gelişmelere paralel olarak 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de de liberal ekonomi politikaları uygulamaya konmuş, dışa açık büyüme modeli kabul edilmiş ve piyasa ekonomisinin geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır. Bu açıdan söz konusu gelişmelerin Türkiye'de sosyal devlet uygulamaları ve harcamalarını nasıl etkilediği önemli araştırma konuları olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the roots of the social welfare applications dates back to the very past, today?s developed western social welfare states emerged hardly at the ends of 19 th century. The economic and social problems caused by the First World War, 1929 Depression, and the Second World War made the governments understand that they are not to be witness of the problems concerning the social life. Therefore, the governments had to interfere in the social field economically in favor of the powerless.The economic, social, political and cultural developments occurred starting from the end of the 1970?s restricted the development of social welfare governments; and arguments about the future of social welfare governments aroused in the course of time. In this context; especially the rise of classic liberalism in 1980?s and the growing globalization has made the social welfare government applications, social spending, and the finance of these assessed again.In parallel to the developments in the World, liberal economy policies has started to be executed, development model open to foreign outside has been accepted, and crucial steps has been taken concerning the development of market economy in Turkey since 1980?s. That is why; how these mentioned developments affected the social government applications and spending in Turkey appears as a crucial argument in front of us.