Türkiye'de iç göç olgusu, nedenleri ve Çorlu örneği
Immigration case in Turkey, causes and Çorlu sample
  1. Tez No: 241139
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bireyin veya toplulukların, coğrafik anlamda yer değiştirme eylemi göç olarak tanımlanmaktadır. Göç olgusunun yüzyıllardan beri süregelmiş varlığı içerisinde yer değiştirme eylemlerini görmek mümkündür. Ancak yer değiştirme hareketini kabul etmekle beraber, göç olgusunun geçen zaman içerisinde gelişip farklı anlamlar, farklı nitelikler kazandığı ve çeşitli kavramlar ürettiği aşikârdır.Ekonomik, sosyal, kültürel gibi faktörlerin etkisiyle gerçekleşen göç olgusu, yarattığı sonuçlar neticesinde göç veren ve göç alan merkezleri etkilemektedir. Bu etkileşim neticesinde göç kavramı varlığını sürdürmüş ve neticede her ülkede var olan bir olgu haline gelmiştir. Türkiye'de 1950'li yıllardan sonra yoğun olarak içgöç hareketi yaşanmış ve zaman içerisinde çeşitli süreçlerden geçmiştir. Günümüzde de içgöç hareketi Türkiye'de varlığını yoğun olarak sürdüren bir kavramdır.Bu çalışma, göç olgusunun tanımlarını ve çeşitlerini genel bir bakış altında inceleyerek, Türkiye'de içgöç olgusunun neden olduğu nüfus hareketlerini çeşitli istatistikî veriler ile ortaya koymaktadır. Türkiye'nin içgöç tarihi irdelenerek, içgöç olgusunun zaman içerisinde geçirdiği süreçler aydınlatılmaya çalışılmıştır. İçgöç olgusunun Türkiye'yi nasıl etkilediği, hangi yerleşim merkezlerinin ne ölçüde etkilendiği ortaya konulmuştur. İçgöç oluşumunda hangi faktörlerin yer aldığı, faktörlerin oluşma nedenleri analizi ve istatistikî olarak anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmını oluşturan Çorlu örneğinde ise, Çorlu'da yaşanan iç göç olgusu istatistikî olarak analiz edilmiştir. Çorlu araştırması neticesinde elde edilen veriler Türkiye gerçeği ile karşılaştırılarak güncel bilgiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The action of individual?s or groups? exchanging location in terms of geography is defined as immigration. It is possible to see the actions of exchanging location in the existence of the immigration fact lasts for centuries. However, besides accepting the action of immigration, it is clear that the fact of immigration has acquired different senses, different characteristics, and has produced various concepts within the passing time.The fact of migration, actualized with the effect of economical, social and cultural factors, affects the places which take and give migration when considered the results it creates. As a result of this interaction, the concept of migration maintains its existence, and it becomes a fact that eventually exists in every country. The action of immigration, exists densely in Turkey after 1950s, is a concept maintains its existence even nowadays, by undergoing through various processes.This study puts forward the population movements that caused by the fact of immigration in Turkey with various statistical data by examining the definitions and kinds of the migration fact in a general view. It is tried to illuminate the processes of the immigration fact went through by studying the immigration history of Turkey. It is put forward that how the immigration fact affects Turkey and to what extend residential areas are affected. The factors included in the existence of immigration and the causes of these factors are statistically and analytically defined. In Çorlu sample which composes the other part of the study, the action of immigration taking place in Çorlu is analyzed statistically. By comparing the data that is acquired as a result of Çorlu study with the reality of Turkey, information holding the present is tried to be put forward.