Fethu'l Esrar fi Kitabi'l İzhar adlı eserin inceleme ve edisyon kritiği
Study and crimitial edition of the book named ' Fethu'l Esrar fi Kitabi'l İzhar '
  1. Tez No: 241191
  2. Yazar: MUSTAFA ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmamızda Osmanlı âlimlerinden İmam Birgivi (ö.981/1573)'nin Arapgramerine dair yazmış olduğu meşhur eseri ?İzharu'l-esrâr? ının önemli şerhlerinden biri olan Sobucalı Mehmed Efendi (ö.1161/1748)'nin yazmış olduğu ?Fethu'l-esrâr fî kitâbi'l-İzhâr? isimli eserinin tahkik ve incelemesi yapılmıştır.Araştırmamız, biri inceleme diğeri ise metnin tahkiki olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.Türkçe olan birinci kısım; giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Sobucalı Mehmed Efendi (ö.1161/1748)'nin hayatı, ilmi ve edebi kişiliği üzerinde durulmuştur. ?Fethu'l-esrâr fî kitâbi'l-İzhâr?ı incelediğimiz ikinci bölümde, sunduğumuz metnin daha iyi anlaşılması için, önce konuya giriş mahiyetinde İmam Birgivi ve İzharu'l-esrâr'ından kısaca bahsedilmiş sonra Sobucalı'nın söz konusu eseri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, ?Fethu?l-esrâr fî kitâbi?l-İzhâr? (ö.1161/1748)by Sobucalı Mehmed Efendi, who was one of the important commentator of famous work ? Izharu?l-esrar?(1029/1620) on Arabic grammar written by Imam Birgivi the Ottoman scholar, has been examined and verified.Our study has been formed in two parts as an examination and verifying of the text.The first part which is in Turkish is formed in sub two chapters -the introduction and twoparts. In first chapterş it is focused on the writer?s life, scholarship and literal aspect. In the second part of the text , ?Fethu?l-esrâr fî kitâbi?l-İzhâr? is investigated and as an introduction, Imam Birgivi and his work Izharu?l esrar are taken into hand and then the said work of Sobucalı Mehmed Efendi is examined in details in order to illuminate him.In the second part of the study, the Arabic text which is paged right to left the verifying text of?Fethu?l-esrâr fî kitâbi?l-İzhâr? is placed.