Şark medreselerinde Şâfiî fıkhının öğretimi (Bitlis örneği)
Teaching Shafiî fiqh in Eastern madrassah (The example of Bitlis)
  1. Tez No: 785961
  2. Yazar: MEHMET SALİH IŞIKGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
“Şark Medreselerinde Şâfiî Fıkhının Öğretimi (Bitlis Örneği)”isimli bu tezimiz bir giriş ile dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümü konunun amacı, önemi, yöntemi, literatürü ve sınırlılıklarından oluşmaktadır. Birinci bölümde Şâfiî mezhebinin kurucu imamı olan Muhammed b. İdris eşŞâfiî'nin ilmi hayatı ele alındıktan sonra Şâfiî mezhebinin karakteristik özelliği ele alınacaktır. Son olarak da Şafiî mezhebinin Türkiye'deki dağılımı üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde medresenin tanımı yapılarak sırasıyala Selçuklu, Osmanlı ve Şark medreselerinin tarihi serüveni üzerinde durulacaktır. Daha sonra Şark medreselerinde okutulan ilimler ve ders kitapları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde Bitlis vilayetinin tarihi ele alındıktan sonra Bitlis vilayetinde geçmişten günümüze yapı olarak ulaşan İhlâsiye, Yusufiye, Şerefiyye ve İdrisiye medreseleri tarihsel ve yapısal olarak ele alınacaktır. Daha sonra Şark medreselerinin devamı mahiyetinde olup günümüzde eğitim öğretim faliyetine devam eden Norşin, Ohin, Ravza (İbadullah Camii) ve Medine Câmii medreselerinin geçmişten günümüze intikal serüvenleri ele alınacaktır. Dördüncü bölümde Bitlis medreselerinde Şâfiî fıkhının öğretiminde başvurulan kaynak kitaplar“Ğâyetü'l-İhtisâr, Hâşiyetü'l-Bâcurî 'alâ İbn Kâsım el-Gazzî, Fethu'l-Mu'in bi Şerhi Kurretü'l-Ayn bi Mühimmati'd-Din, Minhâcüt-Tâlibîn, Muğni'l-Muhtâc ilâ Ma'rifeti Me'ânî Elfâzi'l–Minhâc, Nihâyetü'l-Muhtâc ilâ Şerhi'l- Minhâc, Tuhfetü'l-Muhtâc bi-Şerhi'l-Minhâc, el-Envâr li A'mâli'l-Ebrâr, el-Vecîz fî Usûli'l-Fıkh ve Cem'u'l-Cevâmi' fî Usûli'l-Fıkh”ve Şâfiî fıkhının dışında okutulan fıkıh kitaları üzerinde durulacaktır. Daha sonra Bitlis medreselerinde Şâfiî fıkhının öğretiminde takip edilen metotlar ve bu medreselerde fıkıhla ilgili kullanılan kavramlar üzerinde durulacaktır. Bitlis medreselerinde Şâfiî fıkhının öğreniminde başvurulan kaynakların ve takip edilen metotların Şâfiî mezhebinin öğretimi hususundaki başarılarını böylece ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis named“Teaching Shafiî Fiqh ın Eastern Madrasahs (The Example of Bitlis)”consists of an introduction and four chapters. The introduction consists of the purpose, importance, method, literature and limitations of the subject. In the first part, the founding imam of the Shafi'i sect, Muhammad b. After the scientific life of Idris al-Shafii is discussed, the characteristic feature of the Shafii sect will be discussed. Finally, the distribution of the Shafi'i sect in Turkey will be discussed. In the second part, the definition of the madrasa will be made and the historical adventure of the Seljuk, Ottoman and Eastern madrasas will be emphasized respectively. Later, the sciences and textbooks taught in Eastern madrasas will be discussed. In the third chapter, after the history of the Bitlis province will be discussed, the Ihlasiye, Yusufiye, Şerefiyye and İdrisiye madrasas, which have survived from the past to the present, will be discussed historically and structurally. Then, the adventures of the transition from the past to the present of the Norşin, Ohin, Ravza (İbadullah Mosque) and Medina Mosque madrasas, which are the continuation of the Eastern madrasahs and continue their education and training activities today, will be discussed. In the fourth chapter, the source books referenced in the teaching of Shafi'i jurisprudence in Bitlis madrasas are“Ğâyetü'l-İhtisâr, Hâşiyetü'l-Bâcurî 'alâ İbn Kâsım el-Gazzî, Fethu'l-Mu'in bi Şerhi Kurretü'l-Ayn bi Mühimmati'd-Din, Minhâcüt-Tâlibîn, Muğni'l-Muhtâc ilâ Ma'rifeti Me'ânî Elfâzi'l–Minhâc, Nihâyetü'l- Muhtâc ilâ Şerhi'l-Minhâc, Tuhfetü'l-Muhtâc bi-Şerhi'l-Minhâc, el-Envâr li A'mâli'l-Ebrâr, el-Vecîz fî Usûli'l-Fıkh ve Cem'u'l-Cevâmi' fî Usûli'l-Fıkh”and the fiqh books taught outside of Shafi'i fiqh will be emphasized. Then, the methods followed in the teaching of Shafi'i fiqh in Bitlis madrasas and the concepts used in fiqh in these madrasas will be discussed. In this way, we will try to reveal the success of the sources and methods used in the learning of Shafi'i fiqh in Bitlis madrasas in the teaching of Shafi'i sect