Demokrat Parti Döneminde kadın: 1950-1960 arası kadın dergilerinde kadın imajı
Women in the DP period: image of women in the women?s magazines in 1950-1960
- Tez No: 241220
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN MAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada 1950-1960 yılları arasında Türkiye'de yayınlanan kadın dergilerinde kadın imajı incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, liberal sistem içinde yayınlanmış kadın dergilerinde kurgulanan kadın imajının tek parti dönemi kadın dergilerininkinden farklı olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla, DP dönemindeki kadın imajını analiz etmektir.DP'nin liberalizm vaadiyle iktidara gelmesi Türkiye için bir dönüm noktasıdır. Bu 10 yıllık süre içinde ülkede ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda pek çok değişiklik olmuştur. Bu dönemde bir çok kadın dergisi de yayın hayatına girmiş ya da kapanmıştır. Bu çalışmada bu 10 yıllık dönemde yayınlanan kadın dergilerinde, kadının geleneksel rollerinin nasıl tanımlandığı ve aşk hikayeleri, magazin gibi temaları incelenmiştir. Çalışmada, 1950-1960 yılları kadın dergilerinin içlerinin boşaltıldığı, sadece bir eğlence aracı haline geldiği öne sürülmektedir. Bu dergiler eğitim misyonunu kaybetmiş ve kadının geleneksel rolleri ihmal edilmiştir. Dolayısıyla, dergiler kadınlar için geriletici bir rol oynamıştır. Bu çalışma için, 17 kadın dergisinin toplam 347 sayısı kalitatif içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the representation of women by the women magazines published in 1950-1960. The major goal of the study is to examine the image of women in the DP period to explore if the women offered by the magazines in the liberal system different from the single party period.When the DP promising liberalism came to power it was a turning-point in Turkey. During in ten years, there were many changes politically, economically and socially in the country. In this context, women?s statue was changed, too. In this new climate many women?s magazines were published and went out of business. This study analyses women?s traditional roles as reflected in these women?s magazines and other new elements like love stories, magazines etc. covered by them. It is argued that women?s magazines published in 1950-1960 became as amusement means. They lost their educational mission and women?s traditional roles were neglected. These magazines functioned regressively role. For the study, 17 women?s magazines and totally 347 issues were studied by using text analysis method.