Çember çerçeve antenler-bir sayısal yaklaşım
  1. Tez No: 24126
  2. Yazar: HATİCE TOKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBİN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Çember çerçeve anten etrafındaki akım dağılımının tümlev denklemi sayısal yöntemle ( moment yöntemi ) çözülmektedir. Tümlev denklemi bir matriks denklemine dönüştürülmektedir. Bu matriks denkleminin çözümü istenen akım dağılımını vermektedir. Yalıtılmış, mükemmel bir şekilde iletken, delta-fonksiyonu üretecine sahip ince tel çemberden meydana gelen çerçeve antenin akım dağılımı için Mei tümlev denklemi ile Nakano tümlev denklemi çözülmektedir. Bulunacak akım dağılımı tüm bölge ve alt bölge taban fonksiyonları cinsinden serilere açılmakta ve bu taban fonksiyonları katsayılarla çarpılmaktadır. Bu katsayıların bulunması için moment yöntemi, nokta uyuml aması tekniği ile birlikte kullanılmaktadır. İnce tel çember çerçeve antenlerin genel davranışlarını göstermek için alan eğrileri, ışıma dirençleri ve admitansları hesaplanmaktadır. Çeşitli elektriksel büyüklüklerdeki antenler için elde edilen sonuçların yayınlanmış teorik ve deneysel sonuçlarla iyi uyum içinde olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The integral equation of the current distribution along the circular loop antenna is solved by a numerical method ( the method of moments ). The integral equation is converted to a matrix equation. The solution of this matrix equation gives the desired current distribution. Mei's integral equation and Nakano's integral equation are solved for the current distribution along the loop antenna formed of a circular ring of isolated, perfectly conducting thin wire with a 5-function generator. The unknown current distribution is expanded into series of both entire domain and sub domain basis functions, and these basis functions are multiplied by coefficients determined by the method of moments with point matching technique. Field patterns, radiation resistances and admittances are computed to illustrate the general behavior of thin wire circular loop antennas. It is observed that the obtained results for antennas of various electrical sizes are in good agreement with the published theoretical and experimental results.