Juglonun tohum çimlenmesine etkileri üzrine bir araştırma
- Tez No: 3506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
?'.) ÖZET Bu çalışmada Y2 (Yalova 2) ceviz çeşidinin sürgün kabuklarından, ekstaksiyonla elde edilen juglpnun hıyar tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 0.5 mgr., 1.74 mgr. (10 M) ve 2.4 mgr. kristal juglon hıyar tohumlarının uygulanmış ve çimlenme : sırasında bitkiciklerin durumları gözlenmiştir. Bu gözlemlerde 1.74 mgr. ve onun üzerindeki 2.4 mgr. dozlarındaki uygulamalarda şahitten ve kısmen 0.5 mgr. juglon uygulamasından farklı olarak şu durumlar gözlenmiştir. Çenek yapraklar yarı açık yada kapalıdır ve bunlarda klorofil oluşumu tam değildir. Kökçük ucunda çimlenme başlangıcında anormal doku oluşumu vardır. Çenek yaprakların kenarında ve gelişen kökçük ve hipokotil boyunca bir çizgi halinde uzanan koyu renkli bir leke bulun-... maktadır. Juglonun çimlenmiş olan tohumların kökçük gelişmesini geri lettiği, hipokotil gelişimine etkisinin önemli olmadığı saptanmıştır. SUMMARY In this study, effects of Çhe juglone^ vWctiisolated from the epidermis of Y2 (Yalova 2) walnut shoots*- on the germination of tto^ cu cumber seeds have been investigated. For these purpose, 0,5 mgr., -3 ?1,74 mgr. (10 M) and 2,4 mgr. crystal juglone were applied to cucumber /, seeds and responds of the plants during germination hava been observed. Applications of 1.74 mgr. and 2.4“ mgr. dosages of juglone, as different from 0.5 mgr. case, have allowed the observation of the -. following facts;: cotyledon leaves, are either half open or closed. Development of chloro phyll in these leaves is not also mature. At the begining of germination, abnormal tissue development was observed at the tips of radisil. A”kind of dark coloured spot which lies along the developing shoot hypocotil and at the margins of cotyledon leaves, was also detected, it was also prcxbaed that juglone is a negative factor for the development of radisil of germinated seed but nothing to do with hypocotil.
Özet (Çeviri)