Kloramfenikol'ün plasentadan geçişinin insan plasentasında in vitro perfüzyonla ve sıçanlarda in vivo olarak incelenmesi ; albümin mikroküreleri ile lipozom uygulamasının bu geçiş üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 24125
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAY GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kloramfenikol antibiyotiğinin plasenta yoluyla maternal taraftan fetal tarafa geçişinin ilacın, iki ilaç taşıma sistemi, albumin mıkroküreleri ve lipozomlar içinde tutuklanmış olarak uygulandığında nasıl etkilendiği insan plasentasında in vitro ve sıçanlarda in vivo koşullarda incelenmiştir. In vitro çalışmalarda, insan plasentası bir perfüzyon sisteminde perfuse edilmiştir. Sistemin maternal tarafına serbest veya tutuklanmış olarak eklenen Kloramfenikol' ün plasentadan geçişi fetal taraftan belli zaman aralıklarında alınan örneklerde karşılaştırmalı olarak izlenmiştir. Elde edilen değerler, başlangıçta maternal havuza konan toplam Kloramfenikol' ün 60 dakika sonunda fetal tarafa geçen yüzdesi olarak ifade edilmiştir. İn vivo çalışmalarda ise, bir grup gebe sıçana (n=5), albumin mikrokür eleri içinde tutuklanmış, 14C işaretli Kloramfenikol damar içi verilmiş ve enjeksiyondan 24 saat sonra anne ve fetusdan alınan dokularda ve toplanan amniyon sıvısında radyoaktivite sayımları yapılmıştır. Elde edilen değerler, aynı yöntemlerle İ4C işaretli Kloramfenikol enjekte edilen bir diğer gebe sıçan grubuyla (n=5) yapılan deneylerden elde edilenlerle karşılaştırılmıştır. in virro deneylerden elde edilen sonuçlara göre serbest Kloram fenikol' ün, perfüze edilen kotiledonun gram ağırlığı başına, 60 dakikada %1. 04±0. 17' si plasentayı geçerken, bu değer lipozomlar iqm %0. 17±0.03' e, albumin küreleri için % 0.05±0.-05'a düşmüştür. In vivo çalışmalarda da benzer sonuçlar alınmış ve anne sıçana enıekte edilen serbest Kloramfenikol' ün, gram doku başına. $4.56±3.16'i fetusun iç organlarında, -%0.o±0.05'ı de amniyon sıvısında bulunurken, albumin küreleri içinde enjekte edilen ilaç için bu değerler fetus iç organlarında %Q.ll±0.Q6'ye düşmüş amniyon sıvısında ise kör düzeyinin üzerinde radyoaktiviteye rastlanmamıştır
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Effect of entrapment in liposomes or albumin microspheres on the placental transfer of the antibiotic Chloramphenicol was investigated in vitro in human placenta and in vivo in rats. In the first part of the study human placentas were perfused in an in vitro perfusion system. Placental transfer of Chloramphenicol added into the maternal side of the system either in free or in entrapped form was followed comparatively by analysing the samples taken at time intervals from the fetal side. The mean percentage transfer of Cloramphenicol was defined as the proportion of the total drug in the maternal pool at zero time, that appeared in the fetal side after 60 minutes. In the in vivo studies, a group (n=5) of pregnant rats were injected i.v. with ^C- labelled Chloramphenicol entrapped in albumin microspheres. Maternal and fetal tissues along with amniotic fluids were analysed for radioactivity at 24 h post injection. Data were compared with those obtained from pregnant rats which received 14c_iake]jeci Chloramphenicol in free form. Results of the in vitro studies revealed a placental transfer of 1.04±0.17% per gram weight of the perfused cotyledon after 60 min. which was decreased to 0.17±0.03& and to 0.05±0.05% after liposomal and microsphere applications respectively. Similarly, in the in vivo studies 4,56±3.16% and 0.6±0.05% of the injected free label was found in the fetal organs and amniotic fluids respectively whereas only 0.11±0.06& of the injected label was found in the fetal organs and no radioactivity over background was observed in the amniotic fluids when the labelled drug was applied in entrapped form.