Toplumsal değişim ve Türk sineması'nda İstanbul imgelemi
Social change and imagination of Istanbul in Turkish cinema
- Tez No: 241261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN İYİGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma çok partili döneme geçişten (1950) başlayıp günümüze kadarki(2008) dönemde çekilmiş olan filmlerdeki İstanbul'a ve İstanbul özelinde kentkimlikleri olgusuna bakarak Türkiye'deki toplumsal değişmeyi incelemiştir. Bubağlamda merkez-çevre yaklaşımı ile toplumsal değişme kavramına bakılmış; yineaynı çerçevede 1950?2008 yılları arasındaki siyasal, iktisadi ve toplumsal olaylar elealınmıştır. Kent sosyolojisinin temel yaklaşımları ile birlikte tüm bu veriler ışığındadeğişik filmlerdeki İstanbul temsilleri ve bu filmlerin karakterlerinin kent ilekurdukları ilişkilere bakılarak sinemasal temsiller aracılığıyla toplumsal değişmeninyönelimi anlaşılmaya çalışılmıştır. Hülasa, merkez-çevre, kent(li)leşme, modernlikgibi kavramlar çerçevesinde, incelenen filmler modernleşme, kimlik ve aidiyetkavramları çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the representations of an urban space (in particularIstanbul) and urban identities in Turkish cinema between 1950 and 2008. In thisrespect it examines social change in Turkey within the framework of centerperipheryapproach and also it handles the political, economical and social situationswhich took place between 1950 and 2008. In light of the foregoing and with theessential approaches of urban sociology, it focuses on the realization of orientation ofsocial change through the cinematic representations of Istanbul and urban identities.In summary, the concepts such as center-periphery, urbanization, to becomeurbanized and modernity are used to analyze the movies within the framework ofmodernization, identity and belonging.