1950-1970 dönemi Türk sinemasının gözüyle İstanbul mahalle kültürü
Istanbul neighborhood culture as seen through the eyes of 1950–1970s' Turkish cinema
  1. Tez No: 1008284
  2. Yazar: MEHMET TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İçinden çıktığı toplumun yapısını, kültürel özelliklerini yansıtması özelliğiyle sinema ve toplum arasında sıkı bir bağ vardır.1950-1970 yılları arası gerek Türkiye'nin gerekse Türk Sineması'nın köklü denebilecek dönüşümlere sahne olduğu yıllardır. Bu değişim ve dönüşümlerden fiziki ve sosyal bir birim olarak İstanbul Mahalleleri de nasibini almıştır. 1950-1970 döneminde İstanbul'da çekilip beyaz perdeye yansıtılan filmlerde İstanbul; doğal güzellikleri, sembolik mekânları, kültürel zenginlikleri ve geleneksel mahalleleriyle adeta başroldedir. Dönem filmleri mahalle kültürüne ait unsurlarla da bezelidir ve bu filmlerde mahalle hayatı zengin bir içerikle sunulur.“1950-1970 Dönemi Türk Sinemasının Gözüyle İstanbul Mahalle Kültürü”başlıklı araştırmamızda bu dönem Türk Sineması'nda ne tür bir İstanbul imgeleminin olduğu, İstanbul'un sembolik, dış ve iç mekânlarının nasıl ele alındığını, yönetmenlerin kadrajına İstanbul mahallelerinin nasıl girdiğini ve bu filmlerde sergilenen mahalle hayatının, çizilen mahalle portresinin ne olduğunun tespitine çalışılmıştır. Betimsel içerik analizi yöntemiyle incelenen filmlerden elde edilen verilerin değerlendirildiği çalışmanın nihayetinde İstanbul özelinde Türkiye'de yaşanan toplumsal değişim izlerinin filmlere aksettiği, İstanbul mahallerinin mekân, insan ve sosyal hayat yönüyle zengin bir içerikle sunulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There exists a strong bond between cinema and the cultural fabric of the society in which it was molded. Both the country of Turkey and Turkish cinema were host to groundbreaking transformations from the 1950s to '70s changes that would have a marked, almost revolutionary effect on the physical and social makeup of the neighborhoods that Istanbul's landscape. Films from this era opted to showcase the natural beauty, symbolic landmarks, cultural richness, and historic neighborhoods of that abounded in the metropolis. Indeed, nods and references to neighborhood culture portraying the wealth and dynamic nature of Istanbul's neighborhoods brazened the scenes of films from this period. This study seeks to identify how Turkish cinema of the era sought to portray the various facets of Istanbulite life. We thus explore the image of Istanbul sought to be created in the minds of filmgoers, the portrayal of Istanbul's idyllic indoor and outdoor spaces, the types of shots directors used to capture Istanbul's neighborhoods, and the depiction of everyday neighborhood life in the ever-growing city. We then delve into how instances of social change overtaking both Turkey in general and Istanbul in particular were reflected onto the silver screen before concluding our study with a discussion emphasizing the ways in which Turkish cinema from the 1950s to '70s presented the living spaces, people, and social life of Istanbul's neighborhoods in a vibrant, picturesque light.