Yeni iletişim teknolojilerinden yüksek tanımlamalı (hd) yayın sistemleri ve odyovizüel veri transferindeki pratikleşme
High definition broadcasting systems as a new communication technology and the practical audiovisual data transferring
- Tez No: 241309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV FATOŞ PARSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumsal anlamda dönüşümü ve ilerlemeyi sağlayan iç dinamiklerden en etkilisinin o toplum içindeki iletişimin hızı, kalitesi, içeriği ve fonksiyonelliği olduğu yadırganamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar.Günümüz televizyon yayıncılığını, televizyonun ortaya çıktığı dönem olan XX. yüzyılın başlarındaki yayıncılık anlayışından ayıran temel konulardan biri görüntü ve sesin iletim şekli ile arada kullanılan araçlar ve yapılan yayının teknik ve içerik bağlamındaki ?formatı?dır. Teknolojideki ilerlemeler yoluyla odyovizüel medya araçlarının (Televizyon, Mobil Telefon, MP4-Çalar, Dizüstü Bilgisayar, Multimedia TV, Taşınabilir Medya Çalar, vs.) geldiği nokta; iletişim teknolojilerinin paylaşılabilir olması ve çok noktadan aynı anda ulaşılabilir olmasıyla (gündelik yaşamda) pratikleşmesidir. Bu süreç kendi kendini üreten bir endüstriye giden yolu da açmıştır. Teknolojik determinizm'in (teknolojik belirlenimcilik) yarattığı bu değişim ve dönüşüm sürecini temel alan bu tez çalışmasında teknolojik determinizme cevap olarak ortaya çıkmış olan SCOT 'tan ve içerdiği yaklaşımlardan da söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The transaction between cultures and social elements are being made by using communication tools and the most common communication technology today is being created with the infrastructure of internet and digital data transferring systems. High definition broadcasting systems brought new features to daily communication between sender and receiver (the traditional communication scheme) on the common media. One of these features is to make everything more real -in the name of image quality- and easy to share. From one-point-to-many organizations of channel structures are converting communication from traditional model to highly specified and categorized post-modern communication model which is being realized in an individualist way of work flow. This master thesis is mostly interested about what is changed when high definition technology became more common and widespread and the particular effects of new communication systems in economic, political, social and artistic areas.