Lydia Krallığı dönemindeki Lydia ve İonia ilişkileri
Interrrelationship between Lydia and Ionia during the Lydian Reign
- Tez No: 241321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL GÜRTEKİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Lydia ile İonia arasında gelişen ilişkilerin ardında, Hititler ve Mykenler döneminde temelleri atılmış ticari ilişkiler olmalıdır. Lydia Krallığı'ından önce ve krallığın erken günlerinde, Batı Anadolu'da Phrygia etkileri izlenebilmektedir. Gyges tarafından kurulan Mermnadlar Hanedanlığı, Kimmerler'in Anadolu'daki istilalarına karşın otoritesini sağlamlaştırmış ve Kroisos döneminde, İonia'da ve Halys Nehri'nin batı yakasındaki en önemli güç olmuştur.Paktalos Çayı'nın sağladığı doğal elektron, Lydia Krallığı'nın ekonomik ve politik olarak ani büyüme sürecinde belirleyici olmuştur. Lydia ekonomisinin temelini sikke ekonomisi oluşturmaktadır.Mermnad Hanedanlığı, kuruluş yıllarında büyük oranda Anadolu ve Yakın Doğu etkisinde kalmıştır. Sardis'te ele geçen arkeolojik veriler bu bilgileri doğrulamaktadır. Aynı dönemlerde İonia'da, Kıta Yunanistan etkilerinin kısa bir süre devam ettiği ardından ise, İonlar'ın deniz yoluyla ulaştıkları Yakın Doğu'da edindikleri deneyimlerin etkisi görülmektedir. Lydia'nın sömürgeci politikalarının, İonia'da liman kentlerine ve metropollere odaklandığı ve İonia ile ilişkilerinin, sikkenin icadından sonra hız kazandığı görülmektedir. Lydia, yerel unsurları ile harmanladığı Anadolu geleneğini İon kentlerine ulaştırmıştır. Aynı oranda da İon etkileri, Sardis'te tespit edilmiştir. Alyattes döneminden itibaren Yunanlılaşma eğilimleri hızla artmıştır. Bu kapsamda mimari, seramik, heykeltıraşlık eserleri, pişmiş toprak mimari elemanlar ve kült ekseninde, İonia atölyelerinin stil ve tekniğini yansıtan pek çok kanıt elde edilmiştir.İonia'da, Mermnadlar'ın hedef gösterdiği büyük liman kentleri öncelikli olmak üzere Lydia üretimine işaret eden az sayıda seramik ve nispeten fazla sayıda metal ve fildişi eser saptanmıştır. Bu eserlerin bu kentlerde yaşayan Lydialılar tarafından kullanıldığı veya Kutsal Alan'lara sunu amacıyla bırakıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Behind the developing contacts between Lydian and Ionian, there must be trade relations which were based on the period of Hittites and Mycenean. Before the time of the Kingdom of Lydian and the early days of the kingdom, Phrygian effects can be observed in the Western Anatolian. Mermnads Dynasty which was founded by Gyges fortified its authority despite the Cimmerian? invasions in Anatolia and became the most important power in Ionian and the west side of Halys River in Croesus period.The natural electron supplied by Pactalos River had a vital role for the rapid increase in economy and policy of Lydian Kingdom. The basis of Lydian economy depends on the coins economy.Mermnad Dynasty, in its foundation years, had been affected mostly by Anatolian and the Near Eastern. Archaeological data addressed in Sardis confirm this information. In the same period in Ionian, the effects of Mainland Greece continued for a while and then of experiences in the Near Eastern where Ions reached by sea can be seen. It can be seen that Lydian?s colonial policies focused on Ionian?s seaports and metropolis, and the relations with Ionian increased after the coins had been invented. Lydian, blended with local elements, conveyed the Anatolian tradition to the cities of Ionian. At the same ratio, Ion effects have been found in Sardis. Since Alyattes period becoming Greek trends had been increasing rapidly. In this context, ceramic, plastic works of art, architecture, architectural terracottas and in the cult axis many evidence which reflects the style and techniques of Ionian workshops have been obtained.Primarily the cities which Mermnads referred to in Ionian, a small number of ceramics indicating Lydian production, relatively large number of metal and ivory works of art have been identified. It is considered that these works of art were used by the people of Lydian or they were left in Sanctuary Area for presentation.