Gündelik hayattaki Türk milliyetçiliği ve tezahürlerinin Türk yazılı basınındaki temsili
The representation of daily life nationalism and its signs in Turkish print media
  1. Tez No: 241324
  2. Yazar: CELAL BİRKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Gündelik Hayattaki Milliyetçilik ve Tezahürlerinin Türk Yazılı Basınındaki Temsili? başlığını taşıyan bu çalışmayla, Türkiye'nin siyasal atmosferinin en hâkim ideolojik unsuru olan milliyetçiliğin, toplumsal hayattaki yansımaları irdelenmektedir. Araştırma öncelikle, ideoloji kavramını irdelemekte ve milliyetçilik ideolojisine odaklanmaktadır. Milliyetçiliğin bir siyasal proje olarak ortaya çıkması, gelişmesi ve çeşitlenmesi süreci, tarihsel ve toplumsal bir perspektiften aktarılmıştır. Araştırma, Türkiye'nin özgül tarihi bağlamında milliyetçiliğin seyrine odaklanmakta ve örnek olay ekseninde milliyetçiliğin yazılı basındaki yansımalarının incelendiği bölümle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The paper having the title ?The Representation of Daily Life Nationalism and Its Signs in Turkish Print Media? covers the most dominant ideological component as nationalism and its reflections in public life. The research first considers ideology consept than focuses on nationalism ideology. Nationalism appearing as a political project, its developement and creation of new types were given by a historical and social perspective. The research focuses the way of nationalism in terms of Turkey?s specific history and it ends with researches based on example events to the reflections of nationalism in print media.