İzmir'deki müzik yayın kuruluşlarında karar alma mekanizmaları
Decision ? making mechanisms in music broadcasting companies in izmir
  1. Tez No: 241323
  2. Yazar: SELAHADDİN ABİDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. REYHAN ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde bilginin ve kültürün topluma dağıtılıp yaygınlaştırılması için iletişim fonksiyonunu yerine getiren kitle iletişim araçlarından radyo ve televizyon, giderek çok daha fazla çalışanın istihdam edildiği bir sektör haline gelmiştir. Bu sebeple başka sektörlerde olduğu gibi radyo ve televizyon yayını yapan kar amaçlı kurumların birbiriyle rekabet edebilmesi, kanalın izlenirliğinin artması ve para kazanabilmesi için kendi içerisinde yapılanması, çalışanları arasında iş bölümünün olması ve bir kurumsallaşma sürecinin başlaması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapılanma, kurumun yayın politikalarının belirlenmesinde ve karar alma mekanizmasının işleyişine doğrudan etki eden bir faktördür.Bir müzik yayın kuruluşunun yapısal özelliklerini incelemeden önce örgüt ve karar alma gibi kavramların doğru biçimde tanımlanıp incelenmesi gerekir. Ülkemizde radyo ve televizyon kuruluşlarının geçirdiği tarihsel süreci anlamak da şu an gelinen noktayı anlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Özel bir radyo veya televizyon kanalında çalışanlarının iş tanımları ve görevleri, sahip oldukları örgütsel yapıları çerçevesinde belirlenir. Aynı şekilde bu yayın kuruluşlarının programlarının içerikleri ise, kurum sahibinin ya da yönetim kurulunun belirleyeceği politikaya göre şekillenir.Bu çalışmada, incelenecek müzik yayın kuruluşları olarak İzmir ilindeki yerel ve bölgesel radyo ve televizyon kurumları seçilmiştir. Bu kurumlar örgüt yapıları bağlamında incelenmiş, karar verme yetkisine sahip yöneticiler ya da kurumda çalışan diğer kişiler (yayın yönetmeni, Reklâm müdürü, vs.) ile yapılan röportajlar kaydedilmiş, daha sonra bu görüşmelerin tekrar incelenmesi sonucunda söz konusu kurumların ne tür karar alma mekanizmaları ile işledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, radio and television, which has a mission of dispersing knowledge and culture to the society, became a popular sector, in which more personnel are employed gradually. Therefore, it is an obligation to institutionalize, to apply a job sharing process among its employees for all profit oriented radio and television corporations in order to compete with each other, to increase the ratings of the channel and to make money as well as in other sectors. This settlement is the factor, which affects the determination of the broadcast policy and decision making mechanism directly.Before examining the structural features of a music broadcasting company, ?organization? and ?decision making? notions must be defined. To understand the historical duration of the radio and television corporations is also important to realize the present situation of these companies in our country. In a private radio or television company, the job definitions of employees are decided according to the organizational structure of the corporation. Likewise, the program contents are taken a form according to the policy determined by the owner or the board of directors of the company.In this study, the local and regional radio and television corporations in İzmir are chosen to be examined. These corporations were surveyed in the context of their organizational structures, some interviews were done with the employees having the right to make decisions or other employees (like broadcasting directors, advertisement manager, etc.) and these interviews were recorded. Then the decision ? making mechanisms of the companies in question were determined as a result of the analysis of interview recordings.